A doua victorie în deplasare. CFR Cluj s-a impus pe terenul Petrolului Ploiești

0 318

petrolul_cfr_cluj

După victoria din prima etapă, scor 4-0 pe teren propriu cu Ceahlăul, și cea din etapa 5, scor 4-1 cu Gaz Metan, CFR Cluj a reușit să bată duminică seara în deplasare pe Petrolul Ploiești, scor 2-1.

Liderul clasamentului intermediar înaintea acestei etape a început timorat partida, clujenii fiind mai curajoși în ofensivă. Iar în minutul 39 a venit și primul gol al meciului, după o lovitură liberă executată de Ciprian Deac. Portarul Ploieștiului a respins greșit execuția mijlocașului dejean, iar Jakolis a profitat și a deschis scorul.

O nouă ocazie a feroviarilor, pornită tot de la o centrare bună a lui Deac a deschis apetitul pentru ofensivă al gazdelor în startul reprizei secunde. Teixeira a cerut penalty în minutul 51, dar centralul partidei a lăsat jocul să continue, pentru ca trei minute mai târziu același Teixeira să restabilească egalitatea.

A doua repriză a fost una extrem de tensionată, iar nervii au cedat spre final. Teixeira a primit în minutul 80 al doilea cartonaș galben pentru că a executat înainte de fluierul arbitrului o lovitură liberă. Portughezul a sărit să-l bată pe arbitrul Colțescu, fiind cu greu calmat de coechipieri.

Trei minute mai târziu este eliminat și Geraldo, după ce a primit al doilea galben pentru un henț, ceea ce a făcut ca Petrolul să rămână fără doi jucători pe teren.

De superioritatea numerică au profitat din plin clujenii, care și-au trecut în cont victoria, a doua în deplasare din acest sezon, prin golul marcat de Tade în minutul 85, din centrarea excelentului Deac.

Ploieștenii au acuzat un offside la al doilea gol al ardelenilor, nervii au cedat și în tribune, iar asistentul Orbuleț a acuzat că ar fi fost lovit în cap cu un obiect aruncat din rândul spectatorilor. Chiar și după fluierul de final al partidei, scandalul a continuat și pe tunelul de acces la vestiare, unde jucătorii și oficialii celor două echipe s-au îmbrâncit și și-au aruncat vorbe grele.

Petrolul Ploieşti: Cobrea – Alcenat, Geraldo, Gerson, Satli – Mustivar, De Lucas – Priso, Albin (Nepomuceno ‘9, Marinescu ’90), Teixeira – Nkoyi (Astafei ’69). Antrenor: Răzvan Lucescu.

CFR Cluj: Felgueiras – Susici, Larie, Rada, Camora – Muniru (Fl. Costea ’75), Monroy – Jakolis (Da Silva ’63), Tade, Deac – Guima (Ivanovski ’58). Antrenor: Vasile Miriuţă.

Cartonaşe galbene: Priso ’21, Teixeira ’52, ’81, Geraldo ’81,’84, Cobrea ’85 / Jakolis ’12, Monroy ’28, Ivanovski ’66, Fl. Costea ’90+4.

Cartonaşe roşii: Teixeira ’81, Geraldo ’84.

Arbitri: Sebastian Colţescu – Mircea Orbuleţ, Daniel Mitruţi – Cătălin Popa.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.