CFR Cluj a pierdut finala Cupei României în fața Petrolului

Articol sus
Articol sus

finala cupei romaniei petrolul cfr cluj

CFR Cluj a pierdut la limită ultimul meci din acest sezon, disputat pe Arena Națională cu Petrolul Ploiești. Cupa României a fost câștigată de Petrolul cu 1-0, prin golul marcat de Jeremy Bokila.

Cu peste 30.000 de suporteri veniți de la Ploiești, Petrolul s-a simțit ca acasă pe National Arena. Ploieștenii au fost purtați pe val de fani și au început meciul în forță, iar în minutul 8 au și deschis scorul prin Jeremy Bokila.

Clujenii au năvălit imediat în jumătatea adversă în căutarea egalării, prin atacuri prelungite și o presiune tot mai accentuată în preajma careului lupilor galbeni. Aceștia n-au renunțat nici ei la intențiile ofensive, Mojica fiind aproape de 2-0 în minutul 30. Patru minute mai târziu Diogo Valente a fost și el aproape de gol, însă a tras direct în Hamutovski după ce a scăpat singur cu portarul.

Chiar dacă ardelenii au avut posesia mai bună și inițiativa, cele mai mari ocazii au fost în dreptul petroliștilor. Manasse și apoi Boudjemaa puteau duce scorul la 2-0 înainte de pauză, însă acțiunile lor de atac s-au încheiat cu mingea trimisă în bară.

Ardelenii au continuat să domine ostilitățile și în startul reprizei a doua, dar Petrolul s-a baricadat excelent în defensivă. Doar Rui Pedro și Gabi Mureșan au dat câteva emoții la poarta ploieștenilor, de cealaltă parte Bokila fiind principala sursă de pericol.

Intrarea lui Pantelis Kapetanos în atacul formației din Gruia n-a adus decât câteva încercări de a obține penalty pentru atacantul grec, tentative la care Cristi Balaj n-a reacționat. La Petrolul a intrat în ofensivă și Vlad Morar, ale cărui torpile de la distanță i-au dat mari bătăi de cap lui Felgueiras.

Finalul meciului i-a găsit pe ploieșteni având posesia, în încercarea de a ține mingea cât mai departe de propria poartă, în timp ce atacurile haotice ale clujenilor au ajuns tot mai rar și mai puțin periculos la poarta lui Hamutovski. Ultimul minut al prelungirilor a adus și un gol anulat pentru CFR Cluj, la o lovitură liberă la care doi jucători ai echipei clujene erau în offside.

Petrolul Ploieşti: Hamutovski – Alcenat, Hoban, Yamissi, Guilherme – Mustivar, Mojica (Romario ’83) – Boudjemaa (Achim ’90+2), Hamza, Grozav (Morar ’72) – Bokila. Antrenor: Cosmin Contra

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora – Mureşan, Sare – Rui Pedro, Diogo Valente (Kapetanos ’61), Deac (Weldon ’81) – Maah. Antrenor: Eugen Trică

Cartonaşe galbene: Alcenat ’20, Mojica ’43, Bokila ’45+2, Hamza ’90+4 / Mureşan ’45+1, Rui Pedro ’59, Cadu ’80