Dejeanul Ciprian Deac, marcatorul golului egalizator pentru România cu Danemarca

Articol sus
Articol sus
Articol sus

Naționalele de fotbal ale României și Danemarcei au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), duminică, pe stadionul Parken din Copenhaga, în ultimul lor meci din Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018.

Tricolorii antrenați de Cosmin Contra au restabilit egalitatea pe tabelă prin Ciprian Deac, în minutul 88, când se aflau în inferiortate numerică după eliminarea lui Cristian Ganea (minutul 63).

Marcatorul golului de 1-1 în meciul cu Danemarca, Ciprian Deac, a spus că echipa naţională va arăta bine sub comanda lui Cosmin Contra.

„Am avut un om în minus aproape o repriză. Nu mă consider aşa bătrân, cred că mai pot juca câţiva ani la un nivel foarte bun. O să vă săturaţi de mine! A fost un meci de luptă, toţi băieţii s-au dăruit. Nu le-am lăsat spaţii. Nu prea am avut forţă în ofensivă. Mă bucur că am fost acolo şi am marcat.

Echipa naţională are viitor cu domnul Contra. O să vedeţi că echipa naţională e pe drumul cel bun. Mă bucur pentru primul meu gol înscris în echipa naţională. A venit un nou selecţioner, iar echipa va arăta din ce în ce mai bine. Mă bucur ca va veni şi Adi Mutu aici. E un om de fotbal, înţelege foarte bine ce se întâmplă aici.

Liga 1 a început să crească. Majoritatea echipelor au început să investească, suntem pe drumul cel bun”, a declarat Cirpian Deac la finalul meciului cu Danemarca.

Remiza obținută de naționala României în Danemarca este doar una de palmare, echipa națională fiind şanse de calificare la turneul final după primele opt etape. România a ocupat locul 4 în grupă, după Polonia, Danemarca şi Muntenegru, acumulând doar 13 puncte în zece meciuri (trei victorii şi patru rezultate de egalitate şi trei înfrângeri).

Danezii au deschis scorul prin Christian Eriksen, în min. 60, din penalty, după ce Cristian Ganea l-a ținut în propriul careu pe Nicklas Bendtner. România a egalat prin Ciprian Deac (88), la primul său gol sub tricolor, mijlocașul echipei CFR Cluj trimițând în poartă mingea blocată de un fundaș danez la șutul debutantului Țucudean.

Echipa lui Cosmin Contra (neînvins după primele sale două jocuri ca selecționer) a făcut un meci destul de bun la Copenhaga, deși a fost lipsită de jucători importanți ca Benzar, Chipciu (suspendați) sau Pintilii (accidentat).

România: Tătăruşanu – Bălaşa, Chiricheş, Grigore, Ganea – Hoban, Stanciu – Deac, Băluţă (Ţucudean 83′), Budescu (Bancu 66′) – Andone (Keşeru 70′). Antrenor: Cosmin Contra.

Danemarca: Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Durmisi – Kvist, Delaney – Eriksen – Poulsen (Schone 83′), Bendtner (Dolberg 70′), Sisto. Antrenor: Aleksandr Borodyuk.

Cartonaşe galbene: Kjaer 72′ / Băluţă 12′, Budescu 50′, Tătăruşanu 54′, Stanciu 61′.

Cartonaşe roşii: Ganea 63′.