„U” Mobitelco s-a calificat în finala Cupei României

1 33

Baschetbaliștii de la ”U” Mobitelco s-au calificat în finala Cupei României, după ce au învins la pas campioana României, Asesoft Ploiești. Clujenii au condus cu 50-45 la pauză și s-au impus la final cu 90-73.

Ardelenii au reușit o prestație de zile mari în primele trei sferturi: 26-23, 24-22 și 24-14. În sfertul decisiv, scorul a fost 16-15, consfințind calificarea gazdelor în ultimul act.

Cel mai bun jucător al lui Mobitelco a fost Mihai Paul, conducătorul de joc al ardelenilor reușind 23 de puncte în semifinala cu Asesoft. Acesta a fost secondat de Nikolov, cu 15. Alți trei jucători au mai sărit borna de 10 puncte: Barnette, Dapa și Silvășan.

Finala este programată duminică, adversara clujenilor fiind câștigătoarea din cealaltă semifinală, Gaz Metan Mediaș, care a învins-o pe BC Timișoara.