Una caldă, alta rece. FC Unirea Dej a fost învinsă în deplasare la Alba Iulia

Articol sus
Articol sus
Articol sus

După victoria frumoasă din etapa trecută, când a învins pe teren propriu cu 4-1 pe CS Iernut, Unirea Dej s-a întors azi de la Alba Iulia fără niciun punct și cu două goluri încasate.

Echipa pregătită de Alpar Meszaros a fost învinsă cu 2-0 în deplasare, de Unirea Alba Iulia, în etapa a șaptea a Seriei a V-a din Liga a III-a. Dacă în prima repriză dejenii au rezistat cu stoicism ofensivei susținute a gazdelor, în repriza a doua apărarea echipei de pe Someș a cedat.

La 10 minute de la startul rundei secunde Daniel Lasconi a deschis scorul pentru echipa din Alba Iulia cu o lovitură bine plasată cu capul, pentru ca scorul final să fie stabilit cu câteva minute înaintea ultimului fluier al arbitrului, Andrei David punctând pentru 2-0, din pasa lui Lasconi.

Unirea Alba Iulia: Suciu – N. Rus (75, Schiau), I. Grozav, Al. Man, Matei – Apetri (46, Ștef), Fulea, Selagea, Tat – Davidaș (82, And. David), Lasconi (90, Păcurar). Pe bancă: Petric -Boboia, Onaca.

Antrenor: Adorian Himcinschi

Unirea Dej: Szekely – Podină (78, Blaj Dan), Kovacs, Bangob, Plăian – Ferhaoui (68, Al. Florin), Alex Blaj (68, P. Popescu), Itu, Nalați (78, P. Bogdan) – Papp, Boje. Pe bancă: Georgiu –  Graur, Sabo. Antrenor: Alpar Meszaros.

Etapa viitoare, Unirea Dej va primi vizita celor de la Gaz Metan Mediaș 2, într-un meci contând pentru etapa a 8-a. Meciul va avea loc sâmbătă, 14 octombrie, de la ora 15, pe Stadionul Municipal Dej.