Adsense 970×90

Unirea Dej a obținut prima victorie în acest sezon de Liga a III-a

Articol sus
Articol sus

FC Unirea Dej s-a impus în deplasare cu Viitorul Ghimbav, scor 2-1, echipa antrenată de Alpar Meszaros obținând astfel primele 3 puncte din acest sezon.

După două înfrângeri succesive în primele etape ale campionatului, cu Unirea Tășnad și, săptămâna trecută acasă, cu Universitatea Cluj, dejenii au spart gheața și au obținut prima victorie din acest sezon.

Meciul disputat sâmbătă în deplasare, cu Viitorul Ghimbav, în cadrul etapei a treia a Seriei a V-a, a început cum nu se poate mai bine pentru dejeni, care au obținut un penalty în al doilea minut de joc, după ce Blaj a fost faultat în careul advers. Florin Alexandru a transformat de la punctul cu var, ducând echipa dejeană în avantaj încă din startul partidei.

Gazdele au revenit însă pe tabelă după doar trei minute, când Daniel Paraschiv a restabilit egalitatea.

Meciul părea să se încheie cu o remiză, însă în prelungirile partidei dejenii au forțat victoria, iar Bogdan Boje a trimis mingea cu capul în plasa porții adverse, aducând astfel primul succes al Unirii în acest sezon.

Etapa viitoare, Unirea Dej va primi vizita vecinilor de la Sănătatea Cluj, într-un meci programat sâmbătă, 16 septembrie, de la ora 17, pe Stadionul Municipal Dej.