A șasea victorie consecutivă a Stelei în fața rivalei Dinamo

0 16

coregrafie 3d dinamo-steaua

Derby de România și-a respectat statutul, până la urmă, oferind un spectacol fotbalistic pe cinste pe Arena Națională. Steaua s-a impus cu 2-1 într-un meci început cu o coregrafie magnifică și presărat de goluri, ocazii uriașe, un penalty ratat dar și multă tensiune.

Partida nu a debutat înainte ca dinamoviștii să afișeze la peluză una dintre cele mai frumoase coregrafii 3D din istoria fotbalului românesc. Dacă în tribune i-au lăsat pe toți cu gura căscată, în teren, însă, câinii roșii nu au fost chiar la înălțime.

Steaua a dominat autoritar prima repriză, începută în forță de roș-albaștri. Iasmin Latovlevici l-a executat pe Bălgrăd

ean cu un voleu superb de la mare distanță și a deschis drumul spre victorie pentru echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf.

Steaua-Iasmin Latovlevici-Adi Popa-Pintilii

Golul a fost dedicat, așa cum se cuvine, sărbătoritului zilei Paul Pârvulescu. O dedicație asemănătoare avea pregătită și Adrian Cristea, titular pentru prima oară la Steaua, însă fostul dinamovist nu a avut ocazia să-și afișeze tricoul de dedesubt cu mesajul ”Pentru nea’ Gigi”. Asta și pentru că a dat dovadă de lipsă de inspirație și de mult egoism, iar la pauză a fost schimbat.

Prima repriză nu s-a încheiat înainte ca dinamoviștii să ofere un cadou pe tavă Stelei, camerunezul Fai fiind cel care a dus scorul la 2-0 cu o lovitură de cap spre propria poartă, un autogol care l-a făcut invidios chiar și pe neproductivul Piovacari.

După o primă jumătate de meci controlată de Bourceanu și compania, repriza a doua a început sub aceeași notă de dominare a steliștilor. Doar că Nikolic s-a dovedit la fel de ineficient ca Piovacari și a bifat alte trei ratări ale ”oaspeților”.

Lista de ocazii ale roș-albaștrilor s-a lărgit, spre disperarea fanilor, cu bara lui Stanciu din minutul 65 și transversala lui Tănase, două minute mai târziu.

Porția de oxigen a gazdelor a venit în minutul 68, când Rotariu n-a reușit să-l învingă pe Tătărușanu cu un călcâi șmecheresc, dar a întors bine mingea și a tras în poartă la colțul din stânga.

Dinamo-steaua-Bourceanu

Era 1-2 și trupa din Șetfan cel Mare a început să spere. Cristi Balaj a tăiat elanul haitei lui Mulțescu, după ce a acordat penalty pentru Steaua la o fază în care Tănase a căzut prea ușor în duel cu Laurențiu Rus. Latovlevici n-a mai reușit însă o execuție de manual ca la primul gol și i-a dat șansa lui Bălgrădean să intervină, după ce a șutat de la punctul cu var în partea dreaptă.

Suspansul s-a menținut astfel până spre final, când ambele echipe au încercat să dea lovitura. Dragoș Grigore și N’Daw au ratat șansa de egalare a alb-roșilor, iar Bourceanu, Tatu și Adi Popa au trecut pe rând pe lângă golul desprinderii steliste.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean – Rus, Durimel, D. Grigore, Fai – Elton, Thicot (Balint ’46) – Matei, Curtean, Filip (Rotariu ’46) – Thomas (Ndaw ’71). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Ad. Cristea (Stanciu ’46), Tănase (Tatu ’82) – Piovaccari (Nikolici ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Fai ’12, Thomas ’29 / Latovlevici ’45+1, Tănase ’51, Georgievski ’74, Ad. Popa ’75.

Arbitri: Cristian Balaj (central) – Cristian Nica, Octavian Şovre (asistenţi).