A treia victorie pentru U Cluj în acest sezon

0 17

Pandurii-Dnipro_Europa League-Cluj Arena (4)

Universitatea Cluj a învins cu 2-0 pe teren propriu pe FC Brașov în meciul inaugural al etapei a 16-a, aceasta fiind a treia victorie consecutivă pentru șepcile roșii din acest sezon.

Ambele goluri ale partidei au fost marcate în prima repriză. Mai întâi Valentin Lemnaru a deschis scorul în minutul 25, pentru ca un sfert de oră mai târziu Kovacs să asigure victoria studenților clujeni. Lemnaru a ajuns astfel la cota de 6 goluri marcate în acest sezon, în timp ce Lorant Kovacs este la prima reușită în Liga 1.

Deși au dominat ostilitățile, brașovenii nu au reușit să înscrie pe Cluj Arena. Gazdele s-au apărat exact și grupat și au profitat exact când trebuie în ofensivă.

Forma bună a Universității se datorează venirii pe banca tehnică a lui Mihai Teja. Antrenorul șepcilor roșii are deja trei victorii din tot atâtea meciuri pe banca alb-negrilor.

„Băieții sunt cei care fac magie, au arătat că pot mai mult, că a fost o pasă proastă în primele etape. Acum demonstrează că au valoare și pot mult mai mult decât credea lumea. Mă bucur pentru ei, au făcut un joc extroardinar, iar la antrenamente se dedică total. Eu n-am făcut mare lucru, am schimbat un pic atitudinea, nu puteam să fac prea multe în două săptămâni.

Toată lumea credea că suntem condamnați la retrogradare și au vrut să schimbe impresia. Îi felicit că au reușit. Urmează două meciuri foarte grele, cu două echipe bune, dar vom merge la victorie. Încercăm să ne autodepășim pe acest final de an”, a spus Mihai Teja la Dolce Sport.