Un grav accident de circulație s-a produs duminică dimineața în Ocna Șugatag, în urma evenimentului rutier înregistrându-se o victimă încarcerată și alte două rănite ușor.
Potrivit primelor informații transmise de ISU Maramureș, în accident au fost implicate trei autoturisme.
La fața locului au intervenit de urgență un echipaj EPA SMURD si unul de descarcerare, de la Detașamentul de Pompieri Sighetu Marmației, respectiv un echipaj SAJ.
Dacă doi dintre șoferi au scăpat cu viață, un al treilea conducător auto a rămas încarcerat, victima fiind declarată decedată la scurt timp de la producerea accidentului.
ACTUALIZARE IPJ Maramureș:
Polițiștii din Ocna Șugatag au intervenit la un accident rutier produs pe strada Mihai Eminescu la intersecția cu strada Unirii din oraș.
La fața locului, polițiștii au stabilit faptul că un autoturism condus de către o femeie de 65 de ani, a pătruns pe D.J. 109F, moment în care a intrat în coliziune cu un autoturism condus de către un bărbat de 28 ani din Breb.
În urma impactului, autoturismul condus de către bărbat, a fost proiectat într-un alt autoturism condus de către un bărbat de 53 ani din Cluj-Napoca.
În urma accidentului rutier a rezultat decesul conducatoarei auto.
Ceilalți doi șoferi implicați în accidentul rutier, au fost testați cu aparatul etilotest rezultatul fiind zero în ambele cazuri.
Totodată, bărbaților le-au fost prelevate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
În cauză, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă.