Al doilea eșec consecutiv pentru U Cluj de la startul sezonului

0 23

U_Cluj_suporteri

După înfrângerea din prima etapă pe teren propriu, scor 0-1, cu Petrolul Ploiești, Universitatea Cluj a pierdut și în deplasare la Galați în a doua etapă cu Oțelul, chiar dacă ardelenii au avut avantaj la pauză.

U Cluj a început încrezătoare meciul de la Galați, la două minute de la startul partidei Vasilică Cristocea deschizând scorul pentru ”șepcile roșii”. Ardelenii se puteau desprinde la 2-0 la jumătatea primei reprize, dar bara s-a opus golului lui Ninu.

Repriza a doua a fost la discreția gazdelor, care au profitat de pasul înapoi făcut de clujeni. Ionuț Ganea a restabilit egalitatea cu un sfert de oră înainte de final, după ce mingea a lovit mai întâi transversala, iar în minutul 95, penalty-ul transformat de Marquinhos a pecetluit victoria gălățenilor.

Oţelul Galaţi: Brăneţ – Antunes, Sârghi, Costin, Murgoci (Popescu ’46) – Milea (Filip ’64), I. Neagu, Giurgiu – Iorga (Paraschiv ’58), Astafei, Marquinhos. Antrenor: Ionuţ Badea

Universitatea Cluj: Dolha – Ciupe, Ninu, Szilagyi, Van Dotten – Bucşă, Popa – Takacs (L. Turcu ’74), Cristocea (Sãndulescu ’79), Borza (Tîrnãcop ’42) – Dedu. Antrenor: Ionel Ganea
Cartonaşe galbene: Costin ’34, Neagu ’38, Astafei ’54, Marquinhos ’61 / Popa ‘6, Takacs ’17, Borza ’38

Arbitri: Marius Avram (central) – Aurel Oniţa, Daniel Mitruţi (asistenţi) – George Rădulescu (rezervă).