Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului
PNL 728

Alegeri parlamentare 2016. Listele candidaților de pe Valea Someșului

0 157

Cu mai puţin de două luni înaintea alegerilor parlamentare, partidele politice aflate în prag de campanie electorală şi-au definitivat listele pentru scrutinul din 11 decembrie. Pentru toate formaţiunile miza este extrem de mare, întrucât constituirea unei majorităţi va stabili cine formează viitorul Guvern, iar promisiunile electorale au început deja să curgă.

Principalele cinci formațiuni politice s-au înscris în cursa pentru mandatele de parlamentar, partidele depunând listele care cuprind numele candidaților la alegerile parlamentare.

Iată mai jos listele de candidați ai partidelor:

BISTRIŢA-NĂSĂUD

Lista PSD Bistriţa-Năsăud pentru Camera Deputaţilor
1. Adriana Doina Pană (deputat, fost ministru al Mediului)
2. Vasile Daniel Suciu (deputat)
3. Alexandru Pugna (vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud)
4. Ana Gabriela Burduhos
5. Daniel Cotul
6. Liana Nedelea
7. Petru Traian Pavel
Lista PSD Bistriţa Năsăud pentru Senat
1. Ioan Deneş (senator)
2. Ioan Claudiu Grigore (inspeector de asigurări)
3. Gabriela Onul
4. Ciprian Ceclan Oprea
Lista PNL Bistriţa-Năsăud pentru Camera Deputaţilor
1. Robert Ionatan Sighiartău
2. Doris Gabriela Moldovan
3. Vasile Marc
4. Sorin Hognogi
Lista PNL Bistriţa-Năsăud pentru Senat
1. Ioan Turc
2. Dorin Dobra
Lista ALDE Bistriţa-Năsăud pentru Camera Deputaţilor
1. Ţintean Ioan
2. Moniţa Ioan
3. Simionca Traian
4. Vlad Mariana
5. Roşu-Mareş Claudiu-Sorin
6. Cocean Pompei
7. Popescu Petru-Nicolae
Lista ALDE Bistriţa-Năsăud pentru Senat
1. Simionca Ioan
2. Oltean Dorel
3. Cifor-Tiniş Ioan-Sebastian
4. Konradi Simona
Lista PMP Bistriţa-Năsăud pentru Camera Deputaţilor
1.Ionuţ Simionca (preşedintele PMP Bistriţa Năsăud)
2.Diana Orşan (vicepreşedinte PMP Bistriţa
3. Oana Andreea Săcălean (preşedintele organizaţiei de femei PMP Bistriţa Năsăud)
4. Ioan Vasile Bindea prim-vicepreşedinte PMP BN
5. Adrian Mihai Bodiu, preşedintele organizaţiei PMP Năsăud,
Lista PMP Bistriţa-Năsăud pentru Senat
1. Ioan Caius Cârcu, secretarului general al PMP Bistriţa-Năsăud
2. Grigore Iuga, vicepreşedintele PMP Bistriţa-Năsăud
Lista USR Bistriţa-Năsăud pentru Camera Deputaţilor
1. Cristina Iurisniti
2. Ovidiu Dumitraşcu
3. Ana Maria Bulbuc
4. Dorel Margarint
5. Tudor Ştefănuţ
6. Călin Stan
Lista USR Bistriţa-Năsăud pentru Senat
1.Lorand Toth
2. Ileana Crişan
3. Constantin Bodescu
4. Claudiu Nistea

CLUJ

Lista PSD Cluj pentru Camera Deputaţilor

1.Gabriel Horia Nasra
2. Cornel Itu
3. Cristina Burciu
4. Iulia Maria Trif
5. Valentin Dorel Pojar
6. Teodor Rusu
7. Vladimir Mătuşan

Lista PSD Cluj pentru Senat

1.Vasile Ilea
2. Simina Şipoş
3. Melania Ciot
4. Călin Fărgaciu
5. Janos Balazs
6. Sebastian Cîmpian

Lista PNL Cluj pentru Camera Deputaţilor

1.Stamatian Vasile
2.Oros Nechita-Adrian
3.Moldovan Sorin-Dan
4.Minzat Marius-Dorel

Lista PNL Cluj pentru Senat

1.Nicoară Marius-Petre
2.Tuluc Calin-Marin

Lista ALDE Cluj pentru Camera Deputaţilor

1.Steluţa Cătăniciu
2. Adrian Mureşan

3. Vicențiu Știr

Lista ALDE Cluj pentru Senat

1.Radu Silaghi Dumitrescu

Lista PMP Cluj pentru Camera Deputaţilor

1. Rareş Rusu
2. Marian Morar
3. Adrian Hidicaş
4.. Adrian Nap
5. Sebastian Lazin

Lista PMP Cluj pentru Senat

1. Ştefan Burlacu, actual deputat şi vicepreşedinte PMP la nivel naţional
2. Emil Moldovan – fost candidat PMP la Primăria Turda
3. Adrian Mic – consilier local în Floreşti

Lista USR Cluj pentru Camera Deputaţilor

1. Emanuel Ungureanu
2. Adrian Dohotaru
3. Ovidiu Nistor
4. Adriana Cristian
5. Andrei Suciu
6. Radu Boloveschi
7. Daniel Kloyber
8. Mihai Chereji
9. Alexandra Oană
10. Radu Chirilă
11. Alexandra Pintea
12. Marius Pavăl
13. Dragoş Bărăitaru

Lista USR Cluj pentru Senat

1. Mihai Goţiu
2. Ramona Harosa
3. Daniel Doboş
4. Elena Muscă
5. Cristian Olinca
6. Radu Molnar

MARAMUREŞ

Lista PSD Maramureş pentru Camera Deputaţilor

1. Gheorghe Şimon
2. Marius Sorin Ovidiu Bota
3. Călin Vasile Andrei Matei
4. Gheorghe Bogdan Tomoiagă
5. Lucia Oşan
6. Florin Podină
7. Marcel Cosma
8. Ciprian Daniel Podar
9. Ileana Pop

Lista PSD Maramureş pentru Senat

1. Sorina Pintea
2. Liviu Marian Pop
3. Anton Rohian
4. Ioan Mătieş
5. Liliana Reghina Moga

Lista PNL Maramureş pentru Camera Deputaţilor

1.Cherecheş Viorica
2.Boagiu Anca-Daniela

Lista PNL Maramureş pentru Senat

1. Mircea Dolha

Lista ALDE Maramureş pentru Camera Deputaţilor

1. Negruţ Cornelia
2. Maries Les Gabriela Anamaria
3. Hoban Alexandru
4. Tivadar Adrian
5. Timis Ionel
6. Vancea Dorin
7. Buda Liviu
8. Sas Dacian
9. Constenciuc Florin
10. Costeniuc Florin

Lista ALDE Maramureş pentru Senat

1. Rogojan Mihai Ciprian
2. Danciu Vasile Cristian
3. Lakatos Cosmin Alexandru
4. Nagy Anamaria
5. Ghete Vasile

Lista PMP Maramureş pentru Camera Deputaţilor

1.Adrian Todoran (vicepreşedinte PMP şi consilier local)
2.Nicolae Iuga

Lista PMP Maramureş pentru Senat

1.Severica Covaciu
2. Iustin Talpoş

Lista USR Maramureş pentru Camera Deputaţilor

1.Vlad Duruş
2.Ana Ştef
3. Andrei Pogăciaş

Lista USR Maramureş pentru Senat

1.Dan Ivan
2.Radu Trufan
3.Georgina Corui

SĂLAJ

Lista PSD Sălaj pentru Camera Deputaţilor

1.Iuliu Nosa
2. Dan Cristian Chiş
3. Gabriela Daniela Coţa
4. Gheorghe Ioan Pop
5. Dan Ioan Pop Silvăşan
6. Dan Rus

Lista PSD Sălaj pentru Senat

1.Gheorghe Pop
2. Gabriela Maria Boldea
3. Filonaş Chiş
4. Ioan Cheşeli

Lista PNL Sălaj pentru Camera Deputaţilor

1.Bode Lucian Nicolae
2.Haller Otto

Lista PNL Sălaj pentru Senat

1. Ilea George Bogdan

Lista ALDE Sălaj pentru Camera Deputaţilor

1. Taloş Gheorghe-Mirel
2. Rodina Viorel
3. Almaş Ioan
4. Chiş Gabriel-Sebastian
5. Pop Gina-Cristina
6. Drăgan Teodor-Ioan

Lista ALDE Sălaj pentru Senat

1. Penciuc Corin
2. Cotuţ Ştefan
3. Dragoş Raul-Bogdan
4. Opre Olimpia-Florica

Lista PMP Sălaj pentru Camera Deputaţilor

1.Liviu Balint (preşedintele PMP Sălaj)
2. Adrian Popa (preşedintele PMP Zalău)
3. Dorin Gorgan (consilier judeţean)
4. Mirela Sorina Boda, preşedinta organizaţiei de femei a PMP Sălaj
5. Valentin Big – consilier judeţean
6. Traian Dosa – viceprimar Bănişor

Lista PMP Sălaj pentru Senat

1.Cristian Lungu ( fostul candidat PMP pentru Primăria Zalău)
2. Ioana Liana Aurora Boca
3. Ioan Ciocotişan – consilier local
4. Mariana Aghireşan, consilier local

Lista USR Sălaj pentru Camera Deputaţilor

1. Raul Stelian Balota,
2. Alin Peştean,
3. Viaşu Cosmin Cristian
4. Tămaş Mihai-Dan
5. Ardelean Cosmin Vasile
6. Cadar Mariana Ioana

Lista USR Sălaj pentru Senat

1. Olar Gabriela Carmen
2. Lupaş Ciprian,
3. Buscianu Bogdan
4. Bob Marius

Primește notificări în timp real pe dispozitivul tău, abonează-te acum.

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More