Alex Lazăr, portarul echipei Biruința Mica, în stare gravă la spital după ce a dat cu capul de bara porții

0 45

Alexandru Lazăr, portarul de 24 de ani al echipei de fotbal Biruința Mica, ce evoluează în liga V-a, a ajuns azi la spital după ce s-a lovit cu capul de bara porții în timpul unui meci disputat la Mica.

Partida Biruinței Mica cu Progresul Nireș s-a desfășurat fără incidente până aproape de finalul primei reprize, când la o lovitură liberă din lateral stânga Tiberiu Zelencz, chiar primarul comunei Mica, a trimis spre poartă, iar portarul Biruinței, Alexandru Lazăr, a sărit să respingă mingea, dar a intrat cu tot cu ea în poartă, lovindu-se în același timp puternic cu capul de bara porții.

Tânărul de 24 de ani ”Buzu”, cum îi zic prietenii, a rămas inconștient pe gazon preț de câteva minute, moment în care primarul Tiberiu Zelencz și ceilalți jucători au sărit imediat să-l ajute. Florin Cîmpean, unul dintre jucătorii celor de la Progresul Nireș, care este și angajat al Ambulanței Dej, a fost cel care i-a acordat primul ajutor, alături de asistenta medicală prezentă la meci și arbitrul partidei Lucian Vișan, iar ceilalți colegi au sunat imediat la 112.

O ambulanță a ajuns în câteva minute pe terenul de fotbal din Mica, ”Buzu” fiind stabilizat la fața locului și urcat în ambulanță, unde și-a recăpătat cunoștința. Acesta a fost transportat de urgență la Unitatea de Primiri Urgențe din Cluj-Napoca, pentru investigații medicale amănunțite.

A fost o lovitură liberă din lateral stânga. Eu am tras la poartă și am dat gol, dar el a sărit la minge și s-a lovit cu capul de bară. Am văzut că a rămas inconștient și am cerut imediat să se solicite o salvare, apoi am sărit cu toții să-l ajutăm. Florin (n.r. șofer pe ambulanță) și asistenta au dat imediat primul ajutor iar eu am cerut oamenilor de ordine de la meci să scoată spectatorii din teren ca să-și poată face oamenii treaba.

Și-a pierdut cunoștința, dar după câteva minute și-a revenit. A vrut să se ridice de pe teren și chiar să continue meciul, dar nu l-am lăsat că era periculos pentru el. Apoi a venit ambulanța și l-a dus la spital. Eu îi doresc sănătate și sper să se facă bine cât mai repede. Este un tânăr tare de treabă și îmi pare foarte rău pentru ce s-a întâmplat. N-a fost vina nimănui. Sper să-și revină cât mai curând”, a declarat pentru Someșeanul.ro primarul comunei Mica.

Potrivit lui Lucian Vișan, arbitrul partidei, care l-a vizitat pe fotbalist la spital, acesta este în afara oricărui pericol.

După accidentarea lui Alex Lazăr meciul nu a mai continuat, fiind oprit la scorul de 3-2 pentru Progresul Nireș.