Avântul Bârsana a scos Gloria Bistrița din Cupa României

0 41

stadion gloria bistrita fotbal

Echipa maramureșeană de fotbal Avântul Bârsana a reușit să elimine surprinzător din Cupa României pe Gloria Bistrița, după victoria cu 3-2 din cadrul fazei a V-a a competiției.

În meciul de la Bârsana gazdele au fost cele care au deschis scorul, dar Gloria a reușit să egaleze până la pauză. Două penalty-uri discutabile au făcut ca echipa maramureșeană să se distanțeze la 3-1 pe tabelă, bistrițenii rămânând apoi în inferioritate numerică, după ce Dinu Sânmărtean a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Cu un om mai puțin, Gloria a reușit să reducă din diferență prin golul lui Sebi Rus, dar în pe finalul partidei a ratat o uriașă șansă să ducă meciul în prelungiri, după ce Bucur a ratat de la 11 metri.

Avântul Bârsana, echipă de Liga a IV-a, se califică astfel în șaisprezecimile Cupei României, iar divizionara secundă Gloria Bistrița rămâne acasă.