PNL 728

Băieșu a salvat onoarea Unirii Dej în ultimul meci din acest sezon – FOTO

0 91

FC Unirea Dej a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată sâmbătă pe tern propriu, scor 1-1, cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Meciul de pe Stadionul Municipal Dej, ultimul din acest sezon din Liga a III-a, a fost unul slab calitativ, cele două formații reușind puține faze de poartă, mai ales în prima repriză, când s-au remarcat doar două semi-ocazii de gol de fiecare parte. Primele au aparținut oaspeților, Robert Ilyes fiind la finalizare, fără a-l putea învinge pe Sălăjan, în timp ce pentru Unirea Paul Bogdan și Răzvan Muntean au semnat irosit două șanse de a înscrie.

Repriza a doua a fost puțin mai animată. Dejenii au revenit în teren cu un suflu mai proaspăt de la vestiare, Paul Bogdan și Ekollo aflându-se în câteva ocazii în fază bună de a marca, însă au avut probleme la finalizare.

Când toată lumea credea că meciul se îndreaptă spre o remiză albă, un contraatac al oaspeților a adus deschiderea scorului, Sarkozi șutând din poziție centrală pe mijlocul porții după ce a primit o pasă din banda stângă.

Replica dejenilor a venit în prelungiri. Intrat în teren cu câteva minute mai devreme, Flaviu Băieșu a adus egalarea pentru Unirea Dej după un corner de pe partea stângă, mingea ajunsă în fața porții fiind deviată cu călcâiul de jucătorul Unirii.

Cu această remiză, Unirea Dej încheie sezonul pe locul 10 în clasament, cu 29 de puncte acumulate în campionatul seriei a V-a din Liga a III-a.

FC Unirea Dej: 1. Alin Răzvan Sălăjan, 19. Ionuț Podină (cpt.), 6. Szabolcs Kovacs, 93. Marius Ionescu, 3. Dan Plăian, 5. Vlad Pop, 8. Claudiu Rogozan, 10. Răzvan Muntean, 11. Karl Ekollo, 7. Paul Bogdan, 9. Brice Nanou. Rezerve: 27. Lorand Szekely, 94. Călin Bota, 20. Flaviu Băieșu, 26. Alexandru Blaj, 18. Florin Blaj, 21. Virgil Sabo. Antrenor:Alpar Meszaros.

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc: 22. Laurențiu Huszar, 4. Jozsef Lorincz, 3. Adrian Majzik, 6. Ervin Szekely, 18. Vizi Tamas , 14. Norbert Sarkozi, 13. Attila Csuros, 19. Zalan Czimbalmos, 7. Artur Gyorgyi, 10. Robert Ilyes, 17. Barna Bajko (cpt.). Rezerve: 1. Attila Fogarasi, 5. Zalan Pataki, 2. Ors Pal, 8. Botond Kovacs, 16. Elod Tanko, 20. Claudiu Gâlea, 11. Balint Karoly. Antrenor: Roland Lengyel.

Rezultatele şi marcatorii ultimei etape:
 AFC Odorheiu Secuiesc – CS Oşorhei 3 – 2 (1 – 0)
Au marcat: Tamas Fodor (‘22), Berki (‘65) şi Rajmond (‘75), respectiv Hosu (‘58) şi Todea (‘74)
Fotbal Comuna Recea – CS Iernut       2 – 2 (0 – 0)
Au marcat: Chinde (‘72 şi 77), respectiv Ungur (‘61) şi Fekete (‘90+3)

Avântul Reghin – Industria Galda       2 – 1 (1 – 0)
Au marcat: Merdariu (‘38) şi Deszy (‘’60), respectiv Bodea (‘90)
Unirea Jucu – Sănătatea Cluj                 1 – 3 (0 – 2)
Au marcat: Al. Pop (‘90+1), respectiv Ceaca (‘10, 30 şi 50)
Unirea Dej – AFK Csikszereda M. Ciuc 1 – 1 (0 – 0)
Au marcat: Băieşu (‘88), respectiv Sarkozi Norbert (‘75)