Brazilia a învins Croația în meciul inaugural de la Cupa Mondială

0 24

Brazilia-croatia

Brazilia a câştigat primul meci al turneului final pe care îl găzduieşte, 3-1 în faţa Croaţiei. Neymar a marcat o dublă și își anunță deja candidatura la titlul de golgheter.

Duelul dintre Brazilia şi Croaţia a fost unul intens, alert, cu multe goluri, dar și cu unele faze controversate.

Scorul a fost deschis, surprinzător, de Croația, grație autogolului semnat de Marcelo în minutul 11. Gazdele competiției au revenit însă în joc, tot mai motivate de a răsturna scorul, lucru care s-a și întâmplat.

Neymar a restabilit egalitatea pe tabelă în minutul 29, cu un șut înșelător din afara careului, minge mângâind bara înainte de a intra în plasă.

Tot Neymar a dus Brazilia în avantaj în minutul 71, după ce a transformat un penalty acordat gratuit de arbitrul japonez al întâlnirii.

Croația părea că are forța să revină pe final, a avut chiar și un gol anulat pentru un fault la portar, dar și o mare ocazie în ultimele minute, când Brazilia a profitat pe o contră și a închis tabela prin golul marcat de Oscar.

Toate rezultatele de la meciurile Cupei Mondiale le puteți vedea în pagina dedicată concursului de pronosticuri organizat de Someșeanul.ro