CFR Cluj a eliminat Astra în drumul spre finala Cupei României

1 31

cfr cluj - astra giurgiu - cupa romaniei

Echipa antrenată de Eugen Trică s-a calificat în finala Cupei României, după ce CFR Cluj a învins în manșa retur cu 2-0 în deplasare pe Astra Giurgiu. În partida tur cele două formații au remizat în Gruia, scor 0-0. CFR Cluj va întâlni în finala programată în 1 iunie pe Petrolul Ploiești.

Dacă meciul tur disputat în Gruia a oferit foarte puțin fotbal și niciun gol, CFR Cluj și Astra au arătat ceva mai multă pasiune în meciul retur de la Giurgiu. Primul sfert de oră al întâlnirii a aparținut gazdelor, Budescu fiind cel mai activ jucător al Astrei, pentru ca treptat ardelenii să echilibreze disputa.

Rui Pedro a dovedit o mare poftă de joc și a dat primele emoții la poarta lui Silviu Lung, tot el fiind cel care a inițiat faza golului din minutul 20. Rui Pedro a centrat de pe dreapta, Yahaya a deviat nefericit mingea la Hora, care a împins balonul cu talpa în poartă de la mică distanță.

Astra a declanșat imediat asediul în jumătatea adversă, Bukari și Budescu fiind principalele surse de pericol ale gazdelor la poarta lui Felgueiras. Portarul CFR-ului a fost serios întrebuințat în finalul primei reprize la o serie de ocazii ale Astrei, însă pauza a venit fără ca elevii lui Daniel Isăilă să înscrie.

Repriza secundă terenul s-a înclinat tot mai mult spre poarta lui Felgueiras. Intrarea lui Kehinde Fatai la Astra a crescut gradul de pericol în careul clujenilor, ocaziile de gol ținându-se lanț. Însă Felgueiras a dovedit încă o dată că este unul dintre cei mai valoroși portari din Liga 1, având și la Giurgiu intervenții fenomenale la marile ratări ale Astrei.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90 la una dintre puținele faze de atac ale ardelenilor din repriza a doua. Deac i-a furat mingea lui Morais în apropierea careului advers, a pasat excelent la Diogo Valente, care a punctat pentru 2-0.