CFR Cluj a învins Dinamo cu un gol marcat pe final de meci – GALERIE FOTO

0 56

CFR Cluj - Dinamo Bucuresti fotbal (3)

CFR Cluj a reușit să câștige cu 2-1 întâlnirea cu Dinamo București, feroviarii revenind de la 0-1. Meciul disputat pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca a contat pentru etapa a XI-a a Ligii 1.

Dinamoviștii au început cum nu se putea mai bine pentru ei: gol în minutul 3, Vali Lazăr prinzând colțul scurt cu un șut la firul ierbii. Matei putea face 2-0 în primele 10 minute de joc, dar șutul său-centrare a fost reținut de Felgueiras. În minutul 9, Chanturia a șutat de la 16 metri, Marc a respins cu greu în față, iar Ivanovki a trimis puternic din 6 metri mult peste poartă. A urmat o nouă ocazia a ”câinilor”: Matei a trimis violent dintr-o poziție laterală, goalkeeper-ul clujean salvându-și echipa boxând mingea. În minutul 14, Ivanovski a fost ”servit” la marginea careului mare, a pătruns până la linia de 6 metri, dar a trimis milimetric pe lângă poartă. Cum fazele de gol s-au mutat de la o poartă la alta, și Fai a centrat perfect pentru Bilinski, acesta din urmă a lovit balonul cu capul, dar bara i-a salvat pe clujeni.

În mintul 17 Bărboianu l-a luat în brațe pe Larie în careul dinamoviștilor, iar centralul a indicat lovitură de la punctul cu var. Chanturia a înscris pentru CFR, deși Marc ghicise colțul. La numai 4 minute distanță, Ivanovski își putea aduce echipa în avantaj, dar șutul său din 6 metri a lovit bara. A venit apoi rândul dinamoviștilor să rateze o ocazie imensă. Fundașii CFR-ului au gafat în apropierea porții, dar Felgueiras a fost la post la șutul lui Lazăr. Până la pauză doar Bilinski s-a mai remarcat. Acesta a primit în apropierea careului advers și a trimis puțin pe lângă poarta clujenilor. La ultima fază a primei reprize Da Silva a executat o lovitură liberă de la 35 de metri, Marc a reținut, iar cele două echipe au intrat la egalitate la cabine.

Dacă prima repriză a fost plină de ocazii periculoase de gol, nu la fel se poate spune despre cea de-a doua. În minutul 56 Ivanovki a primit o pasă excelentă, dar centrarea sa șutată a fost respinsă cu greu de portarul dinamovist. Oaspeții au părut mulțumiți cu un punct, prima fază de gol a dinamoviștilor având loc în minutul 75. Atunci Rotariu a scăpat singur cu Felgueiras, însă s-a panicat și a trimis slab în portarul CFR-ului. Cum dinamoviștii nu au mai contat în partea secundă, CFR-iștii au forțat victoria și în minutul 82 Guimares a marcat cu capul după ce a câştigat prim-planul cu apărătorii ”câinilor”. După marcarea golului, gazdele s-au rezumat să țină mingea cât mai departe de poarta lor. CFR Cluj – Dinamo București s-a încheiat 2-1, iar feroviarii egalează Steaua la puncte.

De menționat că la meci au participat și câteva sute de suporteri ai Universității Cluj care au scandat alături de fanii dinamoviști veniți din capitală și din Ardeal. În tribune s-au aflat destul de puține persoane, frigul pătrunzător alungând fanii celor două formații.

CFR Cluj: 1. Felgueiras, 5. Susic, 6. Larie, 24. Rada, 45. Camora, 44. Monroy, 25. Da Silva, 11. Chanturia, 10. Fl. Costea, 99. Ivanovski, 9. Guimaraes. Rezerve: 82. Vâtcă, 22. Lopez, 2. Ene, 4. Petrucci, 16. Szilard, 17. Jakolis, 18. Dore. Antrenor: Vasile Miriuță.

Dinamo București: 1. Marc, 14. Fai, 20. Bărboianu, 88. Grecu, 16. Durimel, 19. Mansly, 17. Elton, 10. Matei, 93. Lazăr, 9. Bilinski, 55. Alexe. Rezerve: 34. Kovacs, 27. Nedelcearu, 7. Filip, 5. Wanderson, 8. Rotariu, 77. Gavrilă, 26. Văduva. Antrenor: Flaviu Stoican.

Partida de pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” a fost arbitrată de brigada formată din Lucian Rusandru, Aurel Oniță și Valentin Avram.