CFR Cluj a pierdut cu 2-0 in deplasare la Internazionale Milano – GALERIE FOTO/VIDEO

0 31

Debutul clujenilor in acest an in primavara europeana nu a fost deloc unul bun. CFR Cluj a pierdut cu 2-0 meciul din saisprezecimile Europa League pe terenul lui Internazionale Milano si pastreaza sanse minime de calificare in optimi.

Fara Cristi Chivu in lot, Inter a inceput cu incredere meciul si a trecut repede si peste grava accidentare suferita de Milito. In locul lui a intrat Palacio, care s-a dovedit a fi omul meciului.

Italianul a deschis scorul in minutul 20, cu un lob frumos peste Felgueiras din interiorul careului, pentru ca tot el sa stabileasca scorul final in minutul 87, la o faza extrem de asemanatoare.

CFR Cluj a stat tot timpul la cutie, parca prea tematoare sa riste mai mult, si a acceptat dominarea teritoriala a italienilor. Cea mai mare ocazie de gol a clujenilor a fost in finalul primei reprize, cand Rada a sutat foarte periculos din lovitura libera, dar mingea a fost respinsa in extremis de portarul lui Inter.

Au jucat echipele:

Inter: Handanovici – Nagatomo, Silvestre, Ranocchia, Pereira – Cambiasso, Kovacici (Jonathan ’88), Gargano – Guarin – Cassano (Alvarez ’74), Milito (Palacio ’10). Antrenor: Andrea Stramaccioni.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Rada, Camora – Godemeche (Maftei ’39) – G. Mureşan, Sepsi – Rui Pedro (Bjelanovici ’84) – Maah (Hora ’79). Antrenor: Paulo Sergio.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Grecia, formată din Michael Koukoulakis (central), Dimitrios Saraidaris, Damianos Efthimiadis (asistenţi), Stavros Tritsonis, Anastassios Kakos (asistenţi suplimentari) şi Christos Mpaltas.