CFR Cluj a remizat cu Viitorul în prima etapă a noului sezon din Liga 1

0 233

fc-viitorul-cfr cluj

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-2), partida disputată, sâmbătă, în deplasare, în compania echipei FC Viitorul, în prima etapă a noului sezon al Ligii I.

Clujenii au început meciul în forță, iar în minutul 12 Tade a deschis scorul cu un şut din aproximativ 7 metri, după o centrare a lui Neluţ Roşu. Trei minute mai târziu, ardelenii și-au dublat avantajul de pe tabela de marcaj prin reușita lui Guima, care a înscris din şapte metri, după o centrare a lui Tiago Lopes.

Gazdele au revenit însă până la finalul primei reprize, Cernat reușind să reducă avantajul clujenilor din penalty, acordat de arbitru după o intervenție a lui Lucian Goian la Hodorogea.

Repriza secundă a început sub nota de dominare în joc a celor de la Viitorul, iar în nminutul 56, după un fault al lui Petrucci la Tănase, același Cernat a mai transformat încă o dată de la punctul cu var, restabilind egalitatea și totodată scorul final.

FC Viitorul: Buzbuchi – Hodorogea, Cr. Munteanu (Marin ’46), Mitrea, Cr. Ganea – Benzar, Filip – Aganovici (Achim ’71), I. Hagi (Mitriţă ’54), Cernat – Fl. Tănase. Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: Marc – D. Filipe, Larie, Goian, Camora – Tiago Lopes, Roşu (Mureşan ’78), Petrucci, Jakolis – Tade, Guima (C. Lopez ’70). Antrenor: Francisc Dican.

Cartonaşe galbene: Hodorogea ’49, Filip ’73, Cr. Ganea ’82 / Camora ’23, Petrucci ’56, Filipe ’61, Tade ’67, Larie ’78, C. Lopez ’86

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Sebastian Colţescu (central), Adrian Ghinguleac, Mircea Grigoriu (asistenţi) şi Andrei Chivulete (rezervă).