CFR Cluj a remizat cu Young Boys Berna în prima manşă a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor

0 907

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat, marţi, pe teren propriu cu campioana Elveţiei, Young Boys Berna, în manşa I a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Returul va avea loc la 10 august.

Meciul a început nesperat de bine pentru CFR, care a deschis scorul după mai puțin de 4 minute, prin Manea, dintr-o poziție suspectă de offside. Young Boys a dat primul semnal de alarmă la poarta clujenilor în minutul 8, dar Arlauskis a fost pe fază.

Alibec și-a încercat norocul cu un șut din marginea careului, dar mingea a fost deviată și a trecut peste poartă. Atacantul ardelenilor a avut apoi ghinion; s-a accidentat și a fost înlocuit în minutul 21.

Elvețienii au avut cea mai mare ocazie a meciului în minutul 34, când șutul lui Elia a fost blocat fantastic de marcatorul golului, Manea. În repriza secundă, Young Boys a ieșit parcă mai bine organizată de la vestiare, însă clujenii au scăpat de gol după șutul defectuos al lui Fassnacht.

Elia și-a încercat apoi norocul cu două șuturi din afara careului, dar același Arlauskis a fost atent. În minutul 88, trupa lui David Wagner a avut o ocazie mare, iar în prelungiri a dat lovitura prin rezerva Sierro.

Dacă va trece de Young Boys Berna, CFR Cluj va juca în play-off-ului Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla Ferencvaros (Ungaria) – Slavia Praga (Cehia).

În caz contrar, campioana României va evolua în play-off-ul Ligii Europa, cu învinsa din dubla dintre Steaua Roşie Belgrad (Serbia) şi Şerif Tiraspol (Moldova).

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.