CFR Cluj, calificată în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, după victoria cu Lincoln Red Imps

0 867

CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Lincoln Red Imps din Gribraltar, în manşa a doua a turului secund.

Pentru echipa clujeană au marcat Cestor în minutul 18 și Sigurjonsson în minutul 58. Campioana României a câştigat şi meciul tur, cu 2-1.

Această calificare îi asigură echipei CFR Cluj prezenţa în faza grupelor unei competiţii europene, fie ea Liga Campionilor, Liga Europa sau Conference League, în funcţie de rezultatele viitoare.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis – Susici, Graovac, Cestor, Camora – Hoban (Rodriguez ’46), Sigurjonsson (Fofana ’74) – Chipciu (Costache ’62), Deac (Tahiri ’46), Păun – Debeljuh (Omrani ’62). Antrenor Marius Şumudică;

Lincoln: Soler – Wiseman, Chipolina (Segeant ’90+3), Bernardo Lopes, Toscano – Yahaya, Rosa (Brian Gomez ’68), Carralero (Ocran ’68) – Walker, Kike Gomez (Casciaro ’79), Britto (Torilla ’46). Antrenor: Raul Castillo.

Cartonaşe galbene: Britto ’10, Toscano ’87.

Arbitri: Yigal Frid – Nati Dotan şi Omer Barbiro – Eitan Shmuelevitz (toţi din Israel).

CFR Cluj va evolua în al treilea tur preliminar cu câştigătoarea dublei manşe dintre Young Boys Berna şi Slovan Bratislaba. În meciul tur, din Slovacia, scorul a fost 0-0. Returul este tot miercuri şi, în minutul 46, elveţienii conduc cu scorul de 2-0.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.