CFR Cluj, echipă fără viitor. Eșec cu constănțenii și retrogradarea este aproape

0 22
cfr-viitorul-

Viitorul Constanța a luat duminică toate cele trei puncte puse în joc la meciul de pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, învingând pe CFR Cluj cu 2-1. Feroviarii sunt astfel tot mai aproape de retrogradare.

Meciul din Gruia a fost dominat aproape integral de către constănțeni, care au avut prima mare ocazie de gol în minutul 19, când execuția lui Mitrea a fost scoasă de lângă bară de Mincă.

Deschiderea de scor a venit în minutul 26, prin Henrique, care a reluat în plasă o minge deviată de Tănase din centrarea din corner a lui Bănel Nicoliță.

Feroviarii au revenit însă în minutul 40, Chanturia restabilind egalitatea din lovitură liberă, dar clujenii s-au bucurat doar două minute.

O fază de cascadorii râsului avea să aducă al doilea gol al echipei lui Gheorghe Hagi. Florin Tănase a scăpat singur spre poartă, șutul lui lovește transversala și mingea cade în poartă, însă asistentul de pe margine nu vede. Mingea revine din poartă tot la Tănase, care mai trage încă o dată în bara din dreapta portarului, după care balonul sare la Răzvan Marin, apărut în mijlocul careului, iar acesta trimite în sfârșit în plasă.

Repriza a doua a aparținut mai mult oaspeților, asta și pentru că CFR Cluj a evoluat cu un om mai puțin din minutul 58, Cătălin Carp fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Ocaziile la poarta lui Mincă s-au înmulțit, iar în minutul 74 trebuia să fie 3-1 pentru Viitorul, la mingea trimisă de Nicoliță și respinsă de Jakolis de dincolo de linia porții. Dar tușierul s-a făcut că plouă și de această dată.

CFR putea smulge un punct din această partidă, dacă Păun nimerea poarta pe final de meci, când a scăpat singur în careul advers. A tras însă peste transversală și Viitorul s-a impus cu 2-1.

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie (Vereş ’59), Ene, Camora – Carp, Muniru (Negruţ ’77) – Jazvici (Tiago Lopes ’67), Păun, Chanturia – Tade. Antrenor: Eugen Trică.

FC Viitorul: Albuţ – Hodorogea, Ţîru, Mamele, Mitrea – Benzar, Daminuţă, R. Marin (C. Munteanu ’90+2) – Nicoliţă, Henrique (Bonilla ’75), Fl. Tănase (Mitriţă ’75). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Carp ’18, ’58, Javzici ’56, Păun ’76 / Mitrea ’45+2, Hodorogea ’51, R. Marin ’57, Ţîru ’70, Mitriţă ’85.

Cartonaş roşu: Carp ’58.

Arbitri: Cătălin Popa (central) – Stelian Slabu, Alexandru Vodă (asistenţi) – Sergiu Popa (rezervă).

Observatori: Ioan Onicaş, Romolus Gabor.