CFR Cluj la a doua victorie consecutivă din acest an. U Cluj a pierdut la Craiova

0 17

Situația celor două formații clujene prezente în primul eșalon fotbalistic nu este una foarte strălucită. Deși a obținut a doua victorie în acest an, CFR Cluj se îndreaptă spre matineu, unde ar putea ajunge și Universitatea Cluj, după înfrângerea de la Craiova.

Etapa cu numărul 25 a Ligii 1, una intermediară, a adus o victorie și un eșec pentru echipele clujene. CFR Cluj s-a impus la limită, scor 1-0, pe teren propriu cu Oțelul Galați, prin golul marcat de Tade în minutul 57.

Rezultatul bun obținut de feroviarii clujeni le-a permis să urce la finalul acestei etape pe locul 17 în clasament, cu 18 puncte, față de 154 puncte cât are ultima clasată, Oțelul Galați.

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie, Carp, Camora – Lopes (Chanturia ’71), Veres (Petrucci ’80), Muniru, Păun – Dore (Negruţ ’90+2), Tade. Antrenor: Francisc Dican

Oţelul Galaţi: Abraham – Murgoci, Miron (Mişelăricu ’78), Cucu (Tătar ’73), Popescu – Tavares, Sissoko – Iorga (Grădinaru ’75), Cernat, Hamroun – Tudorie. Antrenor: Florin Marin

Cartonaşe galbene: Tade ’53, Veres ’64 / Murgoci ’30, Cucu ’34.

U Cluj învinsă la scor de Craiova

Tot în etapa 25 a Ligii 1, Universitatea Cluj a fost învinsă categoric în deplasare de Universitatea Craiova. U Cluj a jucat în inferioritate numerică încă din minutul 10 al meciului, după eliminarea lui Pablo Ceppelini.

U Cluj a pierdut cu 3-0, după ce la pauză oltenii conduceau deja cu 2-0, golurile fiind marcate de Bawab ’23 şi Nuno Rocha ’41 şi ’71.

La finalul acestei etape, U Cluj se află pe poziția 14 a clasamentului, cu 23 de puncte acumulate în acest sezon.

Universitatea Craiova: Bălgrădean – Achim (Dumitraş ’76), Acka, Frăsinescu, Vătăjelu – Băluţă, Brandan, Madson, Tîrnăcop – Bawab (Ivan ’84), Nuno Rocha (Herghelegiu ’81). Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi.

Universitatea Cluj: Veselovksy – Ciupe, Skvorc, Neag, Bambara – Lungu (Munteanu ’57), Cristocea – Viveiros, Ceppelini, Gravenberch (Van den Broeck ’77) – Castillion (Lemnaru ’62). Antrenor: Adrian Falub

Cartonaşe galbene: Vătăjelu ’68 / Skvorc ’60, Viveiros ’68

Cartonaş roşu: Ceppelini ’10.

Universitatea Cluj va primi în etapa viitoare vizita veșnicei rivale de la CFR Cluj, într-un meci pe viață și pe moarte. Derby-ul Clujului se va juca vineri, 10 aprilie, de la ora 20.