CFR Cluj a obțiut la Târgu Jiu prima victorie cu Miriuță pe bancă

0 25
FOTBAL - PANDURII TARGU JIU - CFR CLUJ

Un gol marcat în al doilea minut de prelungiri a adus feroviarilor clujeni prima victorie cu Vasile Miriuță pe banca tehnică. CFR Cluj s-a impus la limită, cu 1-0.

Fără Camora și Cadu, amândoi suspendați pentru această etapă, CFR Cluj a început meciul din deplasare de la Târgu Jiu cu Florin Costea titular, în premieră în acest an.

Prima repriză nu a oferit foarte multe faze de poată, decât două ocazii mai mari ale gazdelor, care prin Nicoară au pus presiune pe careul lui Felgueiras. Portarul alb-vișiniilor a avut și o intervenție salvatoare, chiar în apropierea pauzei, când a blocat șutul lui Giusti, după ce acesta scăpase singur spre poartă.

În a doua repriză fazele de poartă au fost o raritate. Gorjenii au presat, au construit, dar fără să reușească să amenințe serios poarta oaspeților, în timp ce clujenii dădeau impresia că și o remiză albă în deplasare le-ar fi pe plac.

Ultima fază a meciului a adus însă și singurul gol al întâlnirii, la o lovitură de colț. Centrarea din corner a fost prelungită de Rada, până la Piccolo, care a trimis fără probleme cu capul în plasă, din apropiere, pentru o victorie care o aduce pe CFR mai aproape de Pandurii în clasament.

Pandurii Târgu Jiu: Gliwa – Pleaşcă, Paraskevas, Erico, Momcilovici – Elton, Breeveld, Distefano – Ciucur (Nistor ’46), Giusti (Buleică ’68), Nicoară (Bud ’71). Antrenor: Cristian Pustai.

CFR Cluj: Felgueiras – Maftei, Piccolo, Rada, Lopes – Monroy, Djokovici – Deac (Ammari ’85), Rui Pedro (Negruţ ’74), Costea (Tade ’67) – Ogbu. Antrenor: Vasile Miriuţă.

Cartonaşe galbene: Pleaşcă ’51, Distefano ’62, Breeveld ’73, Momcilovici ’90 / Piccolo ’58, Lopes ’76, Rada ’90+3

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Adrian Ghinguleac, Marius Nicoară (asistenţi) – Cătălin Popa, Dragoş Istrate (adiţionali) – Dragoş Iliescu (rezervă)

Observatori: Nicolae Marodin, Mircea Călin.