CFR Cluj, victorie categorică în fața Astrei Giurgiu. Deac a deschis scorul

0 36
FOTBAL - CFR CLUJ - ASTRA GIURGIU

CFR Cluj a învins categoric sâmbătă, pe teren propriu, pe Astra Giurgiu cu scorul de 4-1 (2-0), într-un meci din etapa a VII-a a Ligii I, în care oaspeții au avut doi jucători eliminaţi.

Scorul a fost deschis de dejeanul Ciprian Deac în minutul 33. Monroy a pasat peste toată apărarea adversă, Deac a preluat pe piept şi a înscris cu un şut plasat din 7 metri.

Tot Deac a fost în centrul acțiunii și 11 minute mai târziu, când a fost lansat în adâncime, i-a pasat cu călcâiul lui Tade şi acesta a înscris din colţul careului de 6 metri.

Oaspeții au redus din diferență în minutul 46. Fatai a scăpat spre poarta clujenilor, a fost blocat de Felgueiras, dar mingea a sărit la William care a înscris cu latul din 10 metri.

Astra a rămas în inferioritate numerică în minutul 64, când Ben Youseff a pierdut un balon în jumătatea proprie, l-a faultat în poziţie de ultim apărător pe Ivanovski şi a primit direct cartonaşul roşu.

Al treilea gol al clujenilor a venit în minutul 76. Camora a centrat din partea stângă şi Guima a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri.

Scorul final a fost stabilit în prelungirile meciului. Tade a transformat penaltiul acordat de arbitrul Istvan Kovacs pentru un fault în careu comis de Pliatsikas asupra lui Monroy. În urma acestei faze, Pliatsikas a primit direct cartonaşul roşu, Astra terminând astfel meciul fără doi jucători în teren.

CFR Cluj: Felgueiras – Susici, Larie, Rada, Camora – Muniru, Monroy – Deac (Fl. Costea ’52), Tade, Jakolis (Ivanovski ’62) – Guima (Christian ’78). Antrenor: Vasile Miriuţă.

Astra Giurgiu: Lung jr. – Pliatsikas, Toure (Ben Youseff ’46), Oros, Junior Morais – Laban, Seto – Enache, Budescu, William – Bukari (Fatai ’46). Antrenor: Daniel Isăilă.

Cartonaşe galbene: Muniru ’72 / Toure ‘7, Junior Morais ‘9, Enache ’43, Oros ’82.

Cartonaşe roşii: Ben Youseff ’64, Pliatsikas ’90.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Vasile Marinescu, Daniel Hulubei (asistenţi) – Iulian Călin (rezervă).

Observatori: Nicolae Grigorescu, Dan Potocianu.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului fotbalist Călin Zanc, decedat în noaptea de marţi spre miercuri, la 43 de ani, în urma unui accident rutier.