CFR Cluj, victorie fără drept de apel cu FC Botoşani în prima etapă a returului

0 178

Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 5-1 (2-0), echipa FC Botoşani, într-un meci contând pentru etapa a XIV-a a Ligii I.

„Feroviarii” au controlat intreaga partidă și au deschis scorul în minutul 10, când Chitoșcă a înscris în proprie poartă.

În minutul 28, Juan Emmanuel Culio a majorat diferența de pe tabelă cu un șut de la marginea careului de 16 m, iar CFR a intrat cu un avantaj de două goluri la cabine.

Campioana a dat recital în repriza secundă, reușind să mai marcheze de trei ori. Păun a făcut 3-0 pentru CFR cu un șut în forță din afara careului. Deac a semnat golul de 4-0, cu capul, din apropierea porții, iar Omrani a făcut 5-0 pentru CFR Cluj. Ongenda a marcat golul de onoare pentru Botoșani, din lovitură liberă.

Partida s-a încheiat 5-1, iar echipa clujeană începe acest retur al sezonului regulat cu maxim de puncte și rămâne pe primul loc al clasamentului.