Chelsea a făcut instrucție cu Steaua la București

1 30

FC Steaua Bucuresti v Chelsea - UEFA Champions League

Iarna nu-i ca vara, dar nici Champions League nu e Europa League. A demonstrat-o perfect meciul dintre Steaua și Chelsea de pe Arena Națională, o partidă de Liga Campionilor în care englezii au făcut instrucție cu steliștii și au demonstrat că Champions League nu este o competiție în care merită să ajungă orice echipă campioană.

Ploaia torențială ce a pus stăpânire pe București i-a înmuiat și pe steliști cu mult înainte de startul partidei. Iar frigul pătrunzător i-a găsit pe elevii lui Reghecampf zgribuliți încă din primul minut al meciului. Cu genunchii tremurând și la propriu și la figurat, steliștii au făcut doar figurație pe teren, iar englezii au prins imediat pontul.

Chelsea a făcut bulevard pe partea dreaptă a apărării roș-albaștrilor, zonă în care Georgievski a jucat de parcă era în fața celor de la Avântul Bârsana. După o greșeală a macedoneanului a venit și primul gol al meciului, în minutul 20, Schurrle centrând de pe stânga iar Ramires fiind omul cu golul.

De parcă n-ar fi fost suficient că Schurrle i-a făcut mucii cravată la fiecare incursiune pe partea stângă a atacului lui Chelsea, Georgievski s-a găsit să fie până la capăt veriga slabă a roș-albaștrilor, iar în minutul 44 și-a băgat singur mingea în poartă. Asta după ce Tătărușanu a făcut un efort incredibil pentru a respinge șutul lui Etoo.

steaua-chelsea-autogol georgievski

Scor 0-2 la pauză, același scor pe care Gigi Becali l-a prezis la perfecție de pe geamurile mașinii în care a fost transportat de la închisoare.

gigi becali

Reghecampf s-a înfoiat la pauză și a trimis prospături în teren pentru a doua repriză, însă modificările n-au adus nimic nou în aspectul jocului. Doar doi parteneri noi de antrenament pentru britanici, Tatu și Kapetanos, deși grecul pare că a mișcat ceva mai mult în front decât Piovaccari.

Doar 10 minute au trecut de la startul reprizei a doua și Steaua încasa al treilea gol. Georgievski a fost lăsat iar pe drum de uraganul Schurrle, iar Ramires a reușit dubla. Trei minute mai târziu, după o sarabandă de braziliene și pase cu călcâiul ale oaspeților, Tătărușanu a scăpat ușurat, mingea șutată cu efect de Mata lovind bara.

steaua-chelsea-gol ramires

Prima fază în care Steaua a încercat să dea impresia că poate fi periculoasă a fost la șutul lobat trimis de Cristi Tănase de la distanță. Petr Cech s-a repliat însă și a respins peste poartă de la vinclu, cu riscul unei accidentări.

Cea mai mare ocazie a Stelei de a marca golul de onoare a venit cu 5 minute înainte de finalul timpului regulamentar, când Filip l-a luat la țintă pe Petr Cech la doar 3 metri de poartă. Însă golul a venit tot la poarta lui Tătă. În minutul 90 mingea s-a mutat de pe stânga pe dreapta, a ajuns în centrul pentru șutul lui Lampard, a cărui ghiulea a lovit bara mingea intrând apoi în plasă pentru un 4-0 care nu lasă loc de interpretări.

E de apreciat totuși că englezii au fost respectuoși cu suporterii de la peluze și au oferit goluri spectatorii la ambele porți, să nu se supere nimeni.

Pentru Steaua este al doilea eșec consecutiv în acest sezon în Liga campionilor, după înfrângerea din deplasare cu 3-0 în fața celor de la Schalke 04. Etapa viitoare, Steaua va juca, tot pe teren propriu, la 22 octombrie, cu FC Basel.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski (Varela ’70), Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Filip – Ad. Popa (Tatu ’46), Stanciu, Tănase – Piovaccari (Kapetanos ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Chelsea Londra: Cech – Ivanovici, David Luiz, Terry, A. Cole – Oscar (Azpilicueta ’78), Ramires, Lampard – Mata (Willian ’81), Fernando Torres (Eto’o ’11), Schurrle. Antrenor: Jose Mourinho.

Cartonaşe galbene: Lampard ’33, Cole ’50