Chile a câștigat în premieră Copa America, după loteria penaltiurilor cu Argentina

0 20

chile copa america

Chile a câștigat în premieră Copa America la fotbal, sâmbătă seara, pe Estadio Nacional din Santiago de Chile, după ce a învins Argentina cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 0-0, la finalul celor 90 de minute regulamentare și al prelungirilor.

La penalty-uri, toți chilienii care au executat au marcat, Matias Fernandez, Arturo Vidal, Charles Aranguiz și Alexis Sanchez, în timp ce Leo Messi a fost singurul care a transformat pentru selecționata ”Albiceleste”, iar Gonzalo Higuain și Ever Banega au ratat.

Înaintea acestei finale, Chile învinsese o singură dată Argentina în 38 de partide oficiale.

Chile și-a adjudecat trofeul după ce a pierdut patru finale ale competiției înființate în 1916, în timp ce Argentina a ratat șansa de a-și trece în palmares al 15-lea trofeu și a egala recordul deținut de Uruguay, campioana de acum patru ani.

Argentina pierde a doua finală consecutivă, după ce anul trecut a fost învinsă de Germania cu 1-0, după prelungiri, la Cupa Mondială din Brazilia.