Cinci medalii cucerite de sportivii Budokan Ryu la Campionatul Național de Karate WUKF

0 55

Clubul sportiv Budokan Ryu, care activează în Dej, Gherla și Beclean, a participat la finalul săptămânii trecute la Campionatul Național de Karate WUKF, ediția 2017, desfășurat la Târgoviște.

Competiția a fost organizată sub egida Federației Române de Karate WUKF și a avut o participare record, adunând la start 840 de sportivi reprezentând 62 de cluburi din țară.

Clubul Sportiv Budokan Ryu a participat cu un lot format din 11 sportivi, care la finalul competiției au reușit să aducă acasă 5 medalii, respectiv 3 de aur, una de argint și două de bronz, precum și 3 locuri 4.

Astfel, medalii de aur și titlul de Campion Național a revenit sportivilor Dorin Pănescu, Vlad Bota, Alexandru Pănescu și Valerian Derta la proba de Kumite Echipe Sanbon 15-17 ani.

De asemenea, Dorin Pănescu și Vlad Bota au obținut medalii de aur la probele de kumite individual masculin 15-17 ani -65kg, respectiv -70kg.

Medalie de argint au obținut sportivii Dorin Pănescu, Vlad Bota, Alexandru Pănescu și Valerian Derta la proba de Kumite Rotativ 15-17 ani.

Medalii de bronz au obținut Denisa Boca la proba de kumite individual feminin +18 ani, -60kg și Cătălin Vădean la kumite individual masculin 11-12 ani.

Locul 4 au obținut sportivii Iulia Pop la kumite individual feminin 15-17 ani, Luca Ciciovean la kumite individual masculin 11-12 ani și Alexandru Pănescu la kumite individual masculin 15-17 ani.

După Campionatele Naționale, echipa Budokan Ryu își continuă pregătirile pentru Campionatul European de Karate WUKF, care va avea loc în luna aprilie la Cluj-Napoca.

În acest sens, la finalul acestei săptămâni, CS Budokan Ryu organizează la Dej un stagiu de pregătire pentru Kumite, condus de Sensei Drocsa Joszef, antrenor al lotului național.