O fetiță în vârstă de 12 ani, din Dej, a ajuns marți după-amiază în stare gravă la spital, după ce a fost lovită de o autoutilitară pe strada Șomcutului din localitate.
”La data de 28 martie a.c., în jurul orei 16:15, pe strada Somcutului, din Dej, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a unei persoane și avarierea unui autovehicul”, se arată în comunicatul IPJ Cluj.
Potrivit primelor date ale anchetei făcute de polițiști la fața locului, de vină pentru producerea accidentului este chiar fetița, care a traversat strada prin loc nepermis.
”Conform primelor informații, un bărbat, de 50 de ani, din Iași, în timp ce conducea o autoutilitară, pe strada Somcutului, a surprins și accidentat o minoră, de 12 ani, din Dej, angajată neregulamentar în traversarea străzii, prin loc nemarcat și fără să se asigure”, se mai arată în comunicatul IPJ.
Accidentul s-a soldat cu rănirea gravă a minorei, care a fost transportată la spitalul din Dej.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea împrejurărilor exacte în care s-a produs coliziunea.
Descoperă mai multe la Someșeanul.ro
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.