Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

Crește incidența Covid-19 la Dej. În scenariul roșu intră și Cuzdrioara

0 1.361

Municipiul Dej a intrat în scenariul roșu după ce rata incidenței cazurilor noi de Covid-19 a depășit pragul de 3 la mia de locuitori. La fel se întâmplă și în comuna Cuzdrioara, care după noile date ale autorităților a depășit și ea acest prag.

Dacă duminică municipiul Dej raporta o rată a incidenței de 3,15, aceasta a ajuns azi la 3,31, înregistrându-se astfel o ușoară creștere în aceste două zile. La Gherla însă au scăzut cazurile noi confirmate, dar municipiul tot rămâne în scenariul roșu cu o rată a incidenței de 3,13.

Tot în ”zona roșie” intră de azi și comuna Cuzdrioara, care a crescut de la 2,30 la 3,29 de cazuri noi la mia de locuitori. La Vad însă se înregistrează o scădere, de la 11,32 la 9,85 de cazuri noi confirmate.

În urma analizei situației epidemiologice generată de coronavirusul SARS-COV-2, la nivelul județului Cluj, și văzând adresa Direcției de Sănătate Publică a Județului Cluj nr. 3321/09.03.2021 privind rata incidenței cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile la 1000 de locuitori, pentru unitățile administrativ-teritoriale din județul Cluj, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a hotărât:

În următoarele unităţi administrativ -teritoriale: municipiul Dej şi  comuna Cuzdrioara din judeţul Cluj, unde incidenţa cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile a depăşit pragul de 3/1OOO de locuitori, se dispun, începând cu data de 11.03.2021, până la data ieşirii din vigoare a H.G. nr. 35/2021, respectiv 13 martie 2021, următoarele măsuri:

  1. în aplicarea prevederilor art. 1 pct. 6-7 din Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021, organizarea şi desfăşurarea activităţii în cadrul cinematografelor, instituţiilor de spectacole şi/sau concerte, cu participarea publicului este interzisă;
  2. în aplicarea prevederilor art. 1 pct. 8 din Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021, organizarea şi desfăşurarea spectacolelor de tipul drive-in sunt interzise;
  3. în aplicarea prevederilor art. 6 pct. 1 din Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021, activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/sau băuturilor alcoolice şi nealcoolice, de tipul restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor, este interzisă;
  4. în aplicarea prevederilor art. 6 pct. 2 din Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021, activitatea restaurantelor şi a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unităţi de cazare este permisă doar pentru persoanele cazate în cadrul acestor unităţi;
  5. în aplicarea prevederilor art. 6 pct. 3 Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021, măsurile prevăzute la lit. c) se aplică şi operatorilor economici care desfăşoară activităţi în spaţiile publice închise care au un acoperiş, plafon sau tavan şi care sunt delimitate de cel puţin 2 pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;
  6. în aplicarea prevederilor art. 6 pct. 4 Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021, pentru operatorii economici prevăzuţi lit. c), d) şie) se permite prepararea hranei şi comercializarea produselor alimentare şi băuturilor alcoolice şi nealcoolice care nu se consumă în spaţiile respective;
  7. în aplicarea prevederilor art. 6 pct. 6 din Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021, prepararea, comercializarea şi consumul produselor alimentare şi băuturilor alcoolice şi nealcoolice sunt permise în spaţiile special destinate dispuse în exteriorul clădirilor, în aer liber, cu excepţia celor prevăzute la lit. e), cu asigurarea unei distanţe de minimum 2 metri între mese şi participarea a maximum 6 persoane la o masă, dacă sunt din familii diferite, şi cu respectarea măsurilor de protecţie sanitară stabilite prin ordin comun al ministrului sănătăţii, ministrului economiei, antreprenoriatului şi turismului şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor;
  • în aplicarea prevederilor art. 6 pct. 7 din Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021, nu este permisă activitatea în baruri, cluburi şi discoteci;
  1. în aplicarea prevederilor art. 10 pct. 2 din Anexa nr. 3 la H.G. nr. 35/2021 activitatea cu publicul a operatorilor economici licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc este interzisă.

Art. 3. Comitetele locale pentru situaţii de urgenţă din unităţile administrativ-teritoriale prevăzute la art.1-2 vor informa, în termen de 24 de ore, persoanele fizice/juridice/autorităţile care au locuinţa/sediul social/punct de lucru în aceste unităţi administrativ-teritoriale, cu privire la obligativitatea aplicării măsurilor prevăzute de H.G. nr. 35/2021 şi dispuse prin prezenta hotărâre.

Vedeți mai jos situația actualizată la 9 martie 2021:

09.03.2021
JUDETLOCALITATESIRUTAPOPULATIE DEPABDCAZURI CONFIRMATE IN ULTIMELE 14 ZILECAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE (DEPABD)
CLUJMUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA5497533634914154,21
CLUJMUNICIPIUL DEJ55008383831273,31
CLUJMUNICIPIUL GHERLA5538423015723,13
CLUJMUNICIPIUL TURDA55259555641883,38
CLUJMUNICIPIUL CÂMPIA TURZII5535727494612,22
CLUJORAŞ HUEDIN55446956070,73
CLUJAGHIREŞU554736586131,97
CLUJAITON55598109821,82
CLUJALUNIŞ55623118910,84
CLUJAPAHIDA5568715364372,41
CLUJAŞCHILEU55776146100,00
CLUJBACIU5583812959665,09
CLUJBĂIŞOARA55918196900,00
CLUJBELIŞ56014135121,48
CLUJBOBÂLNA56096144442,77
CLUJBONŢIDA56210482830,62
CLUJBORŞA56265134153,73
CLUJBUZA56327118600,00
CLUJCĂIANU56354238841,68
CLUJCĂLĂRAŞI56425236900,00
CLUJCĂLĂŢELE56461250110,40
CLUJCĂMĂRAŞU56522269300,00
CLUJCĂPUŞU MARE56568308800,00
CLUJCĂŞEIU566664802132,71
CLUJCÂŢCĂU57314233741,71
CLUJCĂTINA56773171200,00
CLUJCEANU MARE56844375641,06
CLUJCHINTENI569883742215,61
CLUJCHIUIEŞTI57083237310,42
CLUJCIUCEA57163152553,28
CLUJCIURILA57225180942,21
CLUJCOJOCNA57350426471,64
CLUJCORNEŞTI57449136721,46
CLUJCUZDRIOARA550623044103,29
CLUJDĂBÂCA57546149342,68
CLUJFELEACU575824407143,18
CLUJFIZEŞU GHERLII57644275472,54
CLUJFLOREŞTI57706462882094,52
CLUJFRATA57742389920,51
CLUJGÂRBĂU57948229662,61
CLUJGEACA57831151321,32
CLUJGILĂU579029126131,42
CLUJIARA58008383441,04
CLUJICLOD58142433251,15
CLUJIZVORU CRIŞULUI58204148100,00
CLUJJICHIŞU DE JOS55106118121,69
CLUJJUCU582594976122,41
CLUJLUNA583114662102,15
CLUJMĂGURI-RĂCĂTĂU58357229800,00
CLUJMĂNĂSTIRENI58393138500,00
CLUJMĂRGĂU58464166400,00
CLUJMĂRIŞEL58534150510,66
CLUJMICA55160365251,37
CLUJMIHAI VITEAZU552775881122,04
CLUJMINTIU GHERLII585523862112,85
CLUJMOCIU58623328430,91
CLUJMOLDOVENEŞTI587213279113,35
CLUJNEGRENI60169230262,61
CLUJPĂLATCA58794115832,59
CLUJPANTICEU58856183900,00
CLUJPETREŞTII DE JOS58918165210,61
CLUJPLOSCOŞ5899063834,70
CLUJPOIENI59041479620,42
CLUJRIŞCA59238140932,13
CLUJRECEA-CRISTUR59130136200,00
CLUJSĂCUIEU59283148900,00
CLUJSÂNCRAIU59434153221,31
CLUJSĂNDULEŞTI55311220720,91
CLUJSÂNMĂRTIN59498127443,14
CLUJSÂNPAUL59586225393,99
CLUJSĂVĂDISLA59327413240,97
CLUJSIC59416227631,32
CLUJSUATU59657152800,00
CLUJŢAGA59826172810,58
CLUJTRITENII DE JOS59693458330,65
CLUJTURENI59764219010,46
CLUJUNGURAŞ59880257831,16
CLUJVAD5994221212411,32
CLUJVALEA IERII6002695122,10
CLUJVIIŞOARA60062595430,50
CLUJVULTURENI60099144410,69
75735924923,29
NUMAR CAZURI 2492,00
POPULATIE DEPABD757359,00
  3,29

Primește notificări în timp real pe dispozitivul tău, abonează-te acum.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More