CS Unirea Dej, calificată în sferturile de finală ale Cupei României

0 40

CS Unirea Dej a câștigat sâmbătă după-amiaza, în deplasare pe terenul Universității Cluj, meciul din cadrul optimilor de finală ale Cupei României, impunându-se cu 3-0.

Partida disputată în Sala Sporturilor ”Horia Demian” a fost în întregime la discreția dejenilor coordonați de pe bancă de Tibor Szilagyi și din teren de Marius Dascălu. Unirea s-a impus lejer în primul set cu 25-13, a muncit mai mult pentru victorie în setul 2, câștigat în prelungiri cu 27-25, pentru ca setul al treilea să-l încheie la zece puncte diferență, 25-15.

În urma acestui rezultat, Unirea Dej se califică în sferturile de finală ale Cupei României, fază a competiției în care intră direct și echipele care s-au clasat pe primele patru locuri ale ierarhiei sezonului precedent.

Astfel, Unirea Dej va întâlni în faza următoare a competiției pe Volei Municipal Zalău, disputa urmând a se decide în sistem tur-retur, primul meci fiind programat în 15 noiembrie, iar returul în 13 decembrie la Dej.

În celelalte meciuri din cadrul optimilor de finală s-au înregistrat următoarele rezultate:

CSS 2 Baia Mare – Tricolorul Ploieşti 0-3 (14-25, 17-25, 13-25)

CSU Timişoara – CSM Bucureşti 0-3 (19-25, 19-25, 23-25)

Dinamo – Explorări Baia Mare 3-1 (25-18, 19-25, 28-26, 25-20)