Cu frâna de mână trasă, România a învins cu 1-0 Lituania

0 28

Naționala de fotbal a României a învins, dar nu a convins, în meciul disputat cu  formația Lituaniei, scor 1-0 (0-0), miercuri seara, pe stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, partidă amicală jucată în cadrul pregătirilor tricolorilor pentru EURO 2016.

România a făcut un meci slab și a câștigat la limită, prin golul marcat de Nicolae Stanciu (65).

Selecționerul Anghel Iordănescu a început cu o echipă fără mai mulți titulari: Pantilimon a fost preferat în poartă, în timp ce pe linia de fund dintre jucătorii obișnuiți a fost doar Chiricheș, pe lângă Mățel, Moți și Filip. Debutantul Florin Tănase a început din primul minut, în timp ce Raul Rusescu a fost atacantul central.

După ce gazdele s-au poticnit înainte de stratul meciului, la momentul intonării imnurilor, anunțându-l pe cel al balticilor și difuzând ”Deșteptă-te române”, echipa națională s-a încurcat de Lituania în prima repriză, nereușind decât rareori să găsească drumul spre poartă.

Oaspeții au irosit cea mai mare ocazie a primei reprize, prin Spalvis, care a tras bine din lovitură liberă de la 20 de metri, dar Pantilimon a respins (44).

România a avut o tresărire de orgoliu în ultimele minute ale reprizei, iar Torje a fost aproape de gol, când mingea centrată de el a fost deviată periculos de un fundaș pentru propria poartă (45). Mățel a avut ultima ocazie a primei părți, însă șutul său a trecut peste transversală (45+1).

Intrat la pauză, debutantul stelist Nicușor Stanciu a deschis scorul în min. 65, cu un șut de la circa 25 de metri.

Giurgiu a a fost al 18-lea oraș din România care a găzduit un meci al echipei naționale. România va juca următorul meci de pregătire cu Spania, campioana europeană en titre, duminică, la Cluj-Napoca.

Înaintea partidei s-a ținut un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles

Au evoluat echipele:
România: 1. Costel Pantilimon — 2. Alexandru Mățel, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 4. Cosmin Moți, 3. Steliano Filip (26. Alin Toșca, 87) — 8. Mihai Pintilii, 17. Lucian Sânmărtean (5. Ovidiu Hoban, 59) — 11. Gabriel Torje (25. Andrei Ivan, 59), 19. Bogdan Stancu (18. Ioan Hora, 77), 20. Florin Tănase (10. Nicolae Stanciu, 46) — 24. Raul Rusescu (13. Claudiu Keșeru, 46). Selecționer: Anghel Iordănescu.
Rezerve: 12. Ciprian Tătărușanu, 23. Silviu Lung — 7. Adrian Popa, 9. Florin Andone, 14. Adrian Ropotan, 15. Valerică Găman, 16. Laszlo Sepsi, 21. Dragoș Grigore, 22. Cristian Săpunaru.

Lituania: 12. Emilijus Zubas — 8. Egidijus Vaitkunas, 3. Georgas Freidgeimas, 4. Edvinas Girdvainis, 23. Vytautas Andriuskevicius — 16. Vykintas Slivka (17. Mantas Kuklys, 68), 11. Arturas Zulpa — 15. Deimantas Petravicius (14. Ernestas Veliulis, 83), 22. Fiodor Cernych (căpitan; 18. Mindaugas Panka, 83), 10. Vytautas Luksa (13. Saulius Mikoliunas, 58) — 19. Lukas Spalvis (9. Deivydas Matulevicius, 68). Selecționer: Edgaras Jankauskas.
Rezerve: 21. Ernestas Setkus, 1. Vytautas Cerniauskas — 7. Deividas Cesnauskis, 20. Valdemar Borovskij, 5. Tomas Mikuckis, 2. Linas Klimavicius, 6. Ovidijus Verbickas.