Cu pași repezi spre retrogradare. U Cluj a încasat-o și la Iași

0 54

universitatea cluj - cluj arena

Universitatea Cluj pare că nu reușește să iasă din criză și din zona periculoasă a retrogradării, fiind învinsă și în etapa 23 a Ligii 1, în deplasare, la Iași.

CSMS Iași a continuat luni seara parcursul excelent din acest retur din campionat, a părăsit zona roșie a clasamentului și s-a apropiat chiar de locurile ce duc în cupele europene.

După eșecul cu 0-2 la Iași, U Cluj pare că nu mai are nici resurse, nici inspirație să mai salveze ceva din acest sezon și să rămână în primul eșalon.

În meciul de luni seara de la Iași, clujenii au fost practic inexistenți, mai ales în repriza a doua, disputa fiind controlată de către echipa moldavă. Deschiderea scorului a venit în minutul 38 de la Ovidiu Mihalache, servit excelent de centrarea lui Enescu.

Ardelenii au dat replica în ultimul minut al primei reprize, când Vlad Morar a șutat mai întâi în zid, mingea a revenit tot la el și al doilea șut a ocolit de puțin poarta.

După pauză, moldovenii și-au majorat avantajul pe tabelă prin reușita cu capul a lui Golubovici, din interiorul careului, după o centrare de la Voicu.

În urma acestui rezultat, U Cluj ocupă poziția a 15-a a clasamentului intermediar al Ligii 1, cu 20 de puncte, iar etapa viitoare va primi pe Cluj Arena vizita celor de la Rapid.

CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Plămadă, Ţigănuşu – Ciucur (Bosoi ’46), Mitici, Enescu (Braga ’75), Bădic – Onduku (Creţu ’67), Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Universitatea Cluj: Panagopoulos – Jovanovici, Neag, Skvorc, Ciupe – Lungu, R. Costin (Cristocea ’58) – Nuno Viveiros (Kovacs ’64), Morar, Mengolo (Gravenberch ’46) – Lemnaru. Antrenor: Adrian Falub.

Cartonaşe galbene: Plămadă ’20, Golubovici ’47 / Neag ’17, Jovanovici ’87.

Arbitri: George Găman (central) – Ovidiu Artene, Daniel Hulubei (asistenţi) – Adrian Illyeş, Adrian Cojocaru (asistenţi suplimentari) – Cosmin Vatamanu (rezervă).