Cupa României: CFR Cluj, învinsă cu 3-1 de Astra Giurgiu în prima manşă a semifinalelor

0 46

Liderul din Liga I, CFR Cluj, a pierdut, miercuri, prima manşă a semifinalelor Cupei României, pe teren propriu, scor 1-3 cu echipa Astra Giurgiu.

Dan Petrescu a pierdut primul meci de la revenirea la CFR şi e la un pas să rateze un trofeu din două – după 0-1 în campionat în weekend, Astra a început tare în Gruia şi a deschis scorul încă din minutul 5.

Fără Cupă de trei ani, clujenii au replicat prin Bud, însă n-au reuşit să ţină de egal nici până la pauză – pe contraatac, Astra a lovit iar, prin Begue.

Câştigători Cupei în 2015, oaspeţii şi-au mărit avantajul în repriza a doua – Alibec a nimerit bara din lovitură liberă, dar Butean a fost pe fază. Până la final, CFR ul a mai avut doar o bară, iar turul din semifinale cu Astra s-a terminat 1-3.

CFR Cluj: Fernandez – Peteleu, Lang, A. Mureşan, Camora – Hoban, Males (Omrani ’61) – Ioniţă (Deac ’60), Moutinho (Păun ’79), Costache – Bud. Antrenor: Dan Petrescu

Astra Giurgiu: Silva – Butean, Cestor, Crişan, Radunovic – Begue (Balaure ’60), Mrzljak, Pires, Gheorghe (Roşu ’83) – Alibec, Zoua (Llullaku ’57). Antrenor: Costel Enache

Meciul a fost arbitrat de Andrei Chivulete, ajutat la cele două linii de Vladimir Urzică şi Andrei Constantinescu.

Arbitru de rezervă a fost Cătălin Popa, iar observatori Cristian Nica şi Ciprian Paraschiv.

În a doua semifinală se întâlnesc Universitatea Craiova şi FC Viitorul, joi, de la ora 20.00, la Craiova.

Partidele retur vor avea loc 23-25 aprilie.