”Cupa Unirea” rămâne la Dej FOTO/VIDEO

0 34

Cupa Unirea la volei masculin ziua 3 (1)

Unirea Dej a reuşit să câştige turneul amical de volei masculin – ”Cupa Unirea”, după ce a obținut astăzi a treia victorie în cadrul competiției, 3-0 cu Explorări Baia Mare.

Primul meci al zilei, programat la ora 10:30, s-a disputat între ”U” Cluj și LPS Piatra Neamț. Voleibaliștii ”șepcilor roșii” au început timid meciul și s-au văzut conduși după numai câteva minute de joc (1-4). Deși s-au apropiat la 3 puncte (5-8), ”U”-iștii nu au reușit să își revină în totalitate (9-13, 13-16, 14-20, 19-22) și au pierdut primul set, 25-21. Nemțenii au continuat în același ritm și în actul secund (3-4, 6-8, 10-13) și au câștigat lejer (12-16, 15-21) runda, 16-25. Sportivii de la Universitatea au dat semne că își revin în ultimul set (4-2), însă calmul celor din Piatra Neamț (6-8, 8-12) și-a spus cuvântul și s-a dovedit decisiv, 17-25. La final, tabela de marcaj a indicat: ”U” Cluj – LPS Piatra Neamț 0-3.

A urmat apoi ”derby-ul” dintre Unirea Dej și Explorări Baia Mare. Uniriștii au avut un debut excelent de partidă (4-2, 8-6), dar au fost egalați la 10 și chiar conduși apoi cu 13-16, 15-19 și 19-20. Cu toate acestea, elevii lui Victor Lazăr au avut puterea să revină în joc, au egalat la 21 și au preluat conducerea (23-21), impunându-se în cele din urmă cu 25-21, blocajul fiind excelent pe final. Și începutul actului doi a fost tot al gazdelor (3-2, 6-5 și 8-5). Mai mult decât atât, uniriștii s-au desprins la 7 puncte (14-7) și nu au mai avut cum să rateze câștigarea setului (16-7, 19-10, 21-13), încheiat cu 25-17. Băimărenii au turat motoarele de-abia în ultima rundă (4-8, 7-19, 9-14), dar, la fel ca în primul set, dejenii au revenit spectaculos (17-19, 20-20), au preluat conducerea pe tabela de marcaj (23-21) și nu s-au oprit decât la 25-21, stabilind astfel scorul final al partidei: Unirea Dej-Explorări Baia Mare 3-0.

În urma victoriei de astăzi, formația condusă de Victor Lazăr păstrează la Dej trofeul ”Cupa Unirea” 2014.

Unirea Dej și Explorări Baia Mare, învingătoare în prima zi la Cupa Unirea la volei masculi FOTO/VIDEO