Deac și Buș aduc victoria pentru CFR Cluj la malul mării

0 28

viitorul constanta cfr cluj

CFR Cluj a câștigat cu 2-0 partida din cadrul etapei 29, disputată în deplasare la Constanța, cu Viitorul. Golurile formației ardelene au fost marcate de Ciprian Deac și Sergiu Buș.

După ce și-au dat mâna și s-au îmbrățișat prietenește la mijlocul terenului înainte de start, Nicolae Dică și Ricardo Cadu au devenit la scurt timp dușmani. Căpitanul constănțenilor l-a lovit cu palma peste față intenționat pe căpitanul clujenilor, dar a scăpat de eliminare în minutul 5.

Viitorul a avut mai mult tupeu în startul meciului, iar primul sfert de oră a fost marcat de o mare ocazie a gazdelor. Chițu a creat o fază senzațională pe partea stângă, a intrat în careu și a pasat în fața porții pentru Mitriță, al cărui șut a lovit însă bara.

Până la pauză s-a jucat pe contre, cu ambele formații împărțindu-și perioadele de posesie prelungită și raportul de ocazii, însă prima repriză s-a terminat fără gol.

Modificarea tabelei a survenit la câteva minute de la startul reprizei a doua. O lovitură liberă executată de Ciprian Deac de la 25 de metri a dus la deschiderea scorului, mingea fiind deviată de zidul constănțenilor.

Al doilea gol al ardelenilor a venit cu un sfert de oră înainte de final. Sergiu Buș a punctat pentru 2-0 la doar cinci minute după ce a fost trimis în teren de Eugen Trică. Buș a beneficiat de o pasă ideală de la Diogo Valente, și l-a învins pe Buzbuchi cu un șut printre picioare.