Debut cu victorie pentru Unirea Dej în play-out

0 77

CS Unirea Dej s-a impus fără prea mari emoții în prima etapă din play-out, câștigând cu 3-1 meciul de pe teren propriu cu ”U” Cluj, disputat sâmbătă la Dej.

Partida din Sala Sporturilor din Dej a început cu Unirea Dej în avantaj, echipa pregătită de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi conducând pe parcursul primului set chiar și la 8 puncte diferență. La finalul rundei, tabela indica 25-19 pentru dejeni.

Setul al doilea a început sub semnul echilibrului. Clujenii au avut avantaj până aproape de primul time-out tehnic, însă dejenii au revenit și au egalat la 7, reușind ulterior să se distanțeze treptat, pentru ca la finalul rundei să se impună cu 25-17.

Prea siguri pe victorie, dejenii au slăbit turația motoarelor în setul al treilea, au greșit mult mai mult la serviciu, fapt ce a permis oaspeților să conducă detașat încă de la primele mingi. A fost 8-10 și apoi 10-16, iar la final tabela arăta 19-25 pentru clujeni.

Setul al patrulea a readus însă încrederea în jocul gazdelor, Unirea reușind să se distanțeze confortabil de la jumătatea rundei astfel ca pe final să nu aibă emoții și să se impună cu 25-18.

Pentru dejeni urmează meciul din deplasare, cu CSS 2 Baia Mare, programat în 10 martie.

Divizia A1 (m) – play-out: Rezultatele primei etape