Debut nefericit pentru Pandurii în Europa League pe Cluj Arena – FOTO

0 26

Pandurii-Dnipro_Europa League-Cluj Arena (1)

Pandurii Tg. Jiu a a pierdut primul său meci din istorie în grupele Europa League, fiind învinsă la limită de Dnipro Dnipropetrovsk cu scorul de 1-0 (1-0) pe Cluj Arena.

Dnipro a avut iniţiativa încă din startul jocului, semnând prima ocazie de gol prin brazilianul Matheus în minutul 8. De cealaltă parte gorjenii au evoluat destul de timid, iar situaţiile periculoase au fost destul de rare.

Ucrainenii au stat mai mult în jumătatea Pandurilor și au beneficiat de o sumedenie de faze fixe din preajma porţii lui Răzvan Stanca. Goalkeeper-ul vicecampioanei României a rezistat doar până în minutul 38, când Rotan a deschis scorul în urma unui corner.

Presiunea oaspeților a rămas ridicată și în repriza a doua, dar și gorjenii au ieșit mai mult în atac. Buleică a semnat una dintre rarele ocazii de gol ale trupei lui Cristi Pustai în minutul 72, când a tras pe lângă poartă. După două ocazii importante ale ucrainenilor de a-și dubla avantajul, Pandurii a avut o altă fază de atac, având primul șut pe poartă în min. 80, dar mingea expediată de Ciucur nu i-a pus nicio problemă lui Boiko.

Pandurii Târgu Jiu: Stanca – Unguruşan (Paulinho ’75), Erico, Paraskevas, Momcilovici – Anton, Breveeld (Distefano ’64) – Buleică, Eric, Nicoară (Ciucur ’55) – Adrovici. Antrenor: Cristian Pustai.

Dnipro Dnipropetrovsk: Boiko – Fedeţki, Mazuch, Şeberiaşko, Al. Vlad – Bruno Gama (Selezniov ’46), Kankava, Rotan, Konoplianka (Şakov ’85) – Zozulia (Kulakov ’88), Matheus. Antrenor: Juande Ramos.

Echipa lui Pustai va juca următorul meci pe 3 octombrie, în deplasare, cu Pacos de Ferreira.