Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

Dej. „Jeu de la dictée” şi-a desemnat câştigătorii FOTO/VIDEO

0 141

francezaDej2

Liceul Teoretic „Alexandru Papiul Ilarian” din Dej a găzduit pe 10 martie cea de-a XIX-a ediţie a concursului „Jeu de la dictée”, competiţie care face parte din seria manifestărilor consacrate fraconfoniei. Elevii au fost premiaţi astăzi de reprezentanţii delegaţiei franceze care se află în aceste zile în Dej.

Premierea laureţilor şi a tuturor participanţilor a avut loc astăzi la Liceul Teoretic „Alexandru Papiu Ilarian” (pentru licee), în timp ce elevii şcolilor generale au fost premiaţi la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”. Totul s-a desfăşurat sub ochii delegaţiei franceze venite în această săptămâna la Dej. Reprezentanţii francezilor au premiat elevii merituoşi şi le-au vorbit despre importanţa relaţiei româno-franceză.

La acest concurs au participat nu mai puţin de 260 de elevi, 19 de la Şcoala Gimnazială Nr. 1, 17 de la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, 91 Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”, 18 de la Chiueşti, 51 de la Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, 60 Liceul Teoretic „Alexandru Papiu Ilarian”, unul singur de la Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” şi 3 de la Liceul Tehnologic „Someş”.

Profesorii care i-au pregătit pe premianţi sunt Ionela Leu, Corina Cristoreanu, Katherina Balogh, Oana Monda, Marius Cristoreanu, Alina Sabou, Ligia Clinciu, Mihaela Bumb, Elena Peia, Maria Sfechiş, Loredana Vancia, Ionela Vladu, Sabina Pop şi Sabina Şimon.


Vă prezentăm mai jos rezultatele obţinute de elevii dejeni:

IX ème (14 – 18 ans) 

 

Nr,

Crt,

 

Nom et prénom

 

 

Classe

 

Établissement scolaire

 

Professeur

 

Total fautes

  1.           1.          
Belu Maria

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 3,50
  1.           2.
MARCHIŞ D. MIHAELA –DENISA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ SFECHIS MARIA 12,50
  1.           3.
KISS CLAUDIU

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

CLINCIU LIGIA 18,5
  1.           4.
UTIU GRATIELA

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

VANCIA LOREDANA 18,75
  1.           5.
RACOLTA VLAD

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 19,50
  1.           6.
Bărbos Rareş

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 19,50
  1.           7.
GAVREA A.G. ANA-MARIA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ SFECHIS MARIA 21
  1.           8.
Câmpan Mihai

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

Vladu Ionelia 21,25
  1.           9.
HITIOAN ROXANA-SORINA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 22,50
  1.         10.
STAN ANDREI

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

CLINCIU LIGIA 23
  1.         11.
HĂŞMĂŞAN A. DENISA- ANDRADA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ SFECHIS MARIA 23,50
  1.         12.
Moldovan Roxana

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 24,25
  1.         13.
Balazs Roberta

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 24,75
  1.         14.
NERSIU ANDRA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 26,25
  1.         15.
OROS ADINA

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

VANCIA LOREDANA 27
  1.         16.
BORCUT TEODORA –SORINA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 28
  1.         17.
Bujiţă Diana

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 30
  1.         18.
GADALEAN LARISA DAIANA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 30
  1.         19.
BUDA ANDREEA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 33
  1.         20.
Fulop Robert

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

Vladu Ionelia 33
  1.         21.
MANASTURIEAN ANDREI

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ SFECHIS MARIA 33
  1.         22.
RUS .I. TAMARA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ SFECHIS MARIA 34
  1.         23.
BUNEA V.R. ROXANA ADRIANA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ SFECHIS MARIA 35
  1.         24.
Căspriac Patricia

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

Vladu Ionelia 35
  1.         25.
CÃŢCĂUAN D. MARIA-RALUCA

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ SFECHIS MARIA 35
  1.         26.
CHIRA DAMARIS

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 35
  1.         27.
CIUPAN DENISA

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

VLADU IONELIA 35
  1.         28.
VADEAN ALIN

IX

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 35
  1.         29.
VASA ADELA

IX

Collège Nat,“Andrei Mureşanu” Dej

VLADU IONELIA 35

X ème (14 – 18 ans)

 

Nr,

Crt,

 

Nom et prénom

 

 

Classe

 

Établissement scolaire

 

Professeur

 

Total fautes

  1.           1.          
PETRUT ANDREEA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

 

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 12
  1.           2.
MIRCEA MARINA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 13
  1.           3.
MURESAN SEBASTIAN

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 14
  1.           4.
BORA OCTAVIAN

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 15
  1.           5.
NICA ALEXANDRA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 15
  1.           6.
SIMBAUAN ALEXANDRA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 19
  1.           7.
TODEREAN LIANA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA 19
  1.           8.
Vaida Oana

X

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vladu Ionelia 19
  1.           9.
MOLDOVAN TUDOR

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 22
  1.         10.
Petruţ Denisa

X

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 22
  1.         11.
ONCEA ANDREEA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA 23
  1.         12.
VAIDA ALEXANDRA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA 23
  1.         13.
Zamfir Larisa

X

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vladu Ionelia 23
  1.         14.
KEREKES IULIA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 23.25
  1.         15.
VADEAN ANDRADA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA 27
  1.         16.
HASMASAN IOANA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 27.50
  1.         17.
Boroş Andra

X

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 27.75
  1.         18.
HITIAN CODIN

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 27.75
  1.         19.
BOGDAN ANCA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 28
  1.         20.
DOLHA BIANCA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 30
  1.         21.
HOZA ANDREI

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 31.25
  1.         22.
Ciubăncan Cristina

X

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 32.50
  1.         23.
CRISTEA LUMINITA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA 33
  1.         24.
COROIAN OANA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

BUMB MIHAELA 34
  1.         25.
COSTIN MARA LUISA

X

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA 35
  1.         26.
Gavrea Andrei

X

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vladu Ionelia 35

XI ème (14 – 18 ans)

 

Nr.

Crt.

 

Nom et prénom

 

 

Classe

 

Établissement scolaire

 

Professeur

 

Total fautes

  1.           1.          
Puşcaşu Maria

XI

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 8
  1.           2.
Sălăjan Alina

XI

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 9
  1.           3.
Bichiri Paula

XI

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 11
  1.           4.
Moldovan Iulia

XI

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej.

Vancia Loredana 11
  1.           5.
BUDE SEBASTIAN

XI

Lycée Technologique “Constantin BrâncuşiDej

POP SABINA 13
  1.           6.
ILIES DANIEL

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 13
  1.           7.
HARANGUS IOANA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 14
  1.           8.
Pop Alexandra Iulia

XI

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej.

Vancia Loredana 15
  1.           9.
CRISAN ADA MARCELA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 16
  1.         10.
POP ALEXANDRA LAVINIA

XI

L.A.P.I. Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 16
  1.         11.
Costin Tudor

XI

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej.

Vancia Loredana 18
  1.         12.
CUCURA CRISTINA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 19
  1.         13.
IGNA OANA  LARISA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 19
  1.         14.
CIMPAN DOROTEEA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 23
  1.         15.
VANCIA DIANA MONICA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 24
  1.         16.
BESA DAIANA COSMINA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 25
  1.         17.
BOLDOR DANA IOANA

XI

Lycée Technologique “SomeşDej

ŞIMON SABINA DANA 28
  1.         18.
Retegan Alina

XI

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 28
  1.         19.
KANTOR STEFANIA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 30
  1.         20.
OROS SIMINA

XI

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

PEIA ELENA/ BUMB MIHAELA 33
  1.         21.
KOVACS TIMEEA

XI

Lycée Technologique “SomeşDej

ŞIMON SABINA DANA 34
  1.         22.
POP MIHAELA ALEXANDRA

XI

Lycée Technologique “SomeşDej

ŞIMON SABINA DANA 35

XII ème (14 – 18 ans)

 

Nr.

Crt.

 

Nom et prénom

 

 

Classe

 

Établissement scolaire

 

Professeur

 

Total fautes

  1.           1.          
BOB RENATA 

XII

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ CLINCIU LIGIA 3
  1.           2.
CIOBAN ELIZA

XII

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ CLINCIU LIGIA 6
  1.           3.
Mateuţ Damaris

XII

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 9
  1.           4.
Manciu Ligia

XII

Collège Nat.“Andrei Mureşanu” Dej

Vancia Loredana 14
  1.           5.
MARTIN ILEANA-FLORINA

XII

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ CLINCIU LIGIA 15
  1.           6.
IVAS ALEXANDRA

XII

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ CLINCIU LIGIA 18
  1.           7.
SFECHIS ANCA

XII

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej SABOU ALINA/ CLINCIU LIGIA 18
  1.           8.
GADALEAN AMANDA

XII

Lycée Théorique “Alexandru Papiu Ilarian” Dej

SABOU ALINA/ CLINCIU LIGIA 21

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.