PNL 728

Dejeanul Paul Papp califică Astra în finala Cupei României

3 42

Paul_papp

Astra a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-1 şi s-a calificat, în premieră, în finala Cupei României. Golul decisiv a fost înscris de dejeanul Paul Papp, în minutele de prelungire.

Elevii lui Răzvan Lucescu au deschis scorul în minutul 21 prin Tamuz. Albin a lovit transversala din lovitură liberă, balonul a ajuns la Tamuz, care a înscris cu capul şi a marcat pentru 1-0. La 5 minute după reluarea reprizei secunde, Budescu a readus speranţele pentru giurgiuveni. Yahaya l-a servit excelent în faţa porţii, iar Budescu a egalat cu o reluare elegantă.

Când toată lumea vedea Petrolul în finală (la scorul de 1-1, „lupii” erau calificaţi – gol marcat în deplasare, în tur 0-0), Paul Papp a înscris golul calificării pentru Astra în ultimul minut de prelungire. Acesta a marcat cu capul după un şut deviat al lui Junior Morais.

În urma acestui rezultat, Astra s-a calificat în finala Cupei României.