Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

Dejul și Gherla reintră în scenariul roșu. Rata infectării COVID-19 a trecut de 3

0 4.212

Rata de incidență a cazurilor noi de COVID-19 înregistrate în ultimele 14 zile a trecut de 3 în Dej și Gherla, astfel că cele două municipii reintră în scenariul roșu.

Potrivit datelor transmise de autorități duminică, în județul Cluj rata incidenței este de 3,54, iar în Cluj-Napoca rata a crescut la 4,38 de cazuri noi la mia de locuitori.

Începând de azi intră în scenariul roșu din nou și municipiile Dej și Gherla. La Dej, incidența a crescut la 3,15, iar la Gherla este 3,30, în timp ce Turda rămâne în același scenariu roșu cu o incidență de 3,52.

Alte comune clujene aflate în scenariul roșu sunt Baciu (5,33), Borșa (3,71), Chinteni (5,33), Ciucea (3,93), Feleacu (3,40), Florești (4,57), Jichișu de Jos (4,22), Mintiu Gherlii (3,37), Moldovenești (3,04), Ploscoș (4,71), Sânmărtin (3,92), Sânpaul (4,43), Vad (8,91) și Valea Ierii (3,15).

Potrivit HG nr. 35/2021, dacă incidenţa cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mare de 3/1.000 de locuitori:

–  organizarea şi desfăşurarea activităţii în cadrul cinematografelor, instituţiilor de spectacole şi/sau concerte este interzisă;

–  activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/sau băuturilor alcoolice şi nealcoolice, de tipul restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor, este interzisă;

– activitatea restaurantelor şi a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unităţi de cazare, este permisă fără a depăşi 50% din capacitatea maximă a spaţiului, doar pentru persoanele cazate în cadrul acestor unităţi;

– activitatea cu publicul a operatorilor economici licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc este interzisă.

07.03.2021
JUDETLOCALITATEPOPULATIE DEPABDCAZURI LA 1000
DE LOCUITORI IN
ULTIMELE 14 ZILE (DEPABD)
CLUJMUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA3363834,38
CLUJMUNICIPIUL DEJ384333,15
CLUJMUNICIPIUL GHERLA230143,30
CLUJMUNICIPIUL TURDA556143,52
CLUJMUNICIPIUL CÂMPIA TURZII274892,11
CLUJORAŞ HUEDIN95740,84
CLUJAGHIREŞU65861,97
CLUJAITON10991,82
CLUJALUNIŞ11880,00
CLUJAPAHIDA153562,60
CLUJAŞCHILEU14650,00
CLUJBACIU129495,33
CLUJBĂIŞOARA19700,00
CLUJBELIŞ13551,48
CLUJBOBÂLNA14482,76
CLUJBONŢIDA48290,21
CLUJBORŞA13473,71
CLUJBUZA11870,00
CLUJCĂIANU23911,67
CLUJCĂLĂRAŞI23730,42
CLUJCĂLĂŢELE25010,80
CLUJCĂMĂRAŞU26930,37
CLUJCĂPUŞU MARE31090,00
CLUJCĂŞEIU48022,50
CLUJCÂŢCĂU23372,57
CLUJCĂTINA17120,00
CLUJCEANU MARE37570,53
CLUJCHINTENI37515,33
CLUJCHIUIEŞTI23760,42
CLUJCIUCEA15263,93
CLUJCIURILA18152,20
CLUJCOJOCNA42661,88
CLUJCORNEŞTI13770,73
CLUJCUZDRIOARA30471,97
CLUJDĂBÂCA14942,68
CLUJFELEACU44083,40
CLUJFIZEŞU GHERLII27562,90
CLUJFLOREŞTI462044,57
CLUJFRATA38970,51
CLUJGÂRBĂU22972,61
CLUJGEACA15181,32
CLUJGILĂU91331,42
CLUJIARA38401,30
CLUJICLOD43311,62
CLUJIZVORU CRIŞULUI14841,35
CLUJJICHIŞU DE JOS11844,22
CLUJJUCU49812,81
CLUJLUNA46601,72
CLUJMĂGURI-RĂCĂTĂU23000,43
CLUJMĂNĂSTIRENI13870,00
CLUJMĂRGĂU16730,00
CLUJMĂRIŞEL15061,33
CLUJMICA36571,37
CLUJMIHAI VITEAZU58851,70
CLUJMINTIU GHERLII38633,37
CLUJMOCIU32881,82
CLUJMOLDOVENEŞTI32853,04
CLUJNEGRENI23072,60
CLUJPĂLATCA11570,86
CLUJPANTICEU18460,00
CLUJPETREŞTII DE JOS16530,00
CLUJPLOSCOŞ6374,71
CLUJPOIENI48000,63
CLUJRIŞCA14112,13
CLUJRECEA-CRISTUR13610,00
CLUJSĂCUIEU14860,00
CLUJSÂNCRAIU15341,30
CLUJSĂNDULEŞTI22060,91
CLUJSÂNMĂRTIN12773,92
CLUJSÂNPAUL22574,43
CLUJSĂVĂDISLA41390,97
CLUJSIC22761,76
CLUJSUATU15310,00
CLUJŢAGA17301,16
CLUJTRITENII DE JOS45810,65
CLUJTURENI21911,37
CLUJUNGURAŞ25711,17
CLUJVAD21328,91
CLUJVALEA IERII9533,15
CLUJVIIŞOARA59520,67
CLUJVULTURENI14550,69
JUDET CLUJ 3,54
NUMAR CAZURI 2681,00
POPULATIE DEPABD757593,00
  3,54

Primește notificări în timp real pe dispozitivul tău, abonează-te acum.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More