Derby-ul Clujului s-a încheiat nedecis: „U” Cluj – CFR 0-0 FOTO/VIDEO

1 32

Universitatea Cluj - CFR Cluj - fotbal-Liga1 (8)

Derby-ul clujean dintre Universitatea şi CFR s-a încheiat indecis, cele două formaţii terminând meciul la egalitate, 0-0.

„U” Cluj a început dezastruos acest sezon şi avea doar un punct în primele 6 etape din Liga 1. Mai mult, trupa lui Ganea încasase 12 goluri în ultimele 3 runde. Dar aceste lucruri nu s-au văzut pe teren în această seară pentru că formaţia antrenată de Petre Grigoraş nu a avut nici o ocazie clară de a marca.

În schimb „şepcile roşii” au ratat două şanse imense de gol în a doua repriză. Rilke a lovit bara în minutul 68, iar două minute mai târziu Borza a ratat în postură de unu la unu cu Felgueiras.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a acumulat 9 puncte în clasament, în timp ce Universitatea a reuşit doar a doua remiză din sezon.

Universitatea Cluj: Veselovsky – Takacs, Szilagyi, Abrudan, Mendy – Bucşă, Rilke – Tîrnăcop, Cristocea (Calcan ’86), Borza (Balde ’83)- Dedu (Lemnaru ’71). Antrenor: Ionel Ganea

CFR Cluj: Felguiras – Hora, Cadu, Piccolo, Camora – Obiora, Djokovici (Voiculeţ ’75) – Deac (Ogbu ’65), Rui Pedro, Florin Costea – Tade (Batin ’60). Antrenor: Petre Grigoraş.