Echipa de baschet LAPI Dej, vicecampioană națională la U16 feminin – VIDEO

0 266

Doar un punct a fost diferența care a despărțit în acest an câștigătoarea finalei campionatului național de baschet feminin U16.

LAPI Dej a fost învinsă în finală cu 51-50, de CS Olimpia București, scorul pe sferturi fiind 13-17, 14-15, 12-8, 11-11. În semifinale, LAPI Dej a trecut de CSM Ploiești cu 66-64 (14-12, 19-8, 13-14, 20-14).

Cele două formații au stat în permanență aproape una de fcealaltă în ceea ce privește desfășurarea scorului, niciun nereușind să se desprindă decisiv.

Astfel că ultimele minute ale finalei au fost extrem de încinse, ambele echipe luptând cu toate forțele pentru a cuceri titlul. Ultimul sfert al meciului s-a terminat cu egalitate pe tabelă, scor 11-11, însă Olimpia București a câștigat datorită unui punct pe care l-a avut în avantaj în sfertul precedent.

Pentru echipa de baschet a Liceului Teoretic ”Alexandru Papiu Ilarian” Dej, antrenată de Laurenția Chira și Simona Cătinean, s-a remarcat în acest meci Ștefania Cătinean, jucătoare care în finală a totalizat 17 puncte, 5 pase decisive și o intercepție. Însă întreg lotul LAPI Dej s-a făcut remarcat la acest turneu final, câștigând medaliile de argint, motiv pentru care merită să le transmitem toate felicitările.

lapi dej vicecampioana

Echipa LAPI Dej: 04. Patricia Mureșan ( Patri ), 05. Alexandra Marian ( Ale ), 06. Nemeș Teodora ( Teo ), 08. Giulia Gavrea ( Giuli ), 10. Mara Martonoș ( Mara ), 14. Adina Ciciovan ( Adina ), 15. Ioana Belu ( Nana ), 16. Beatrix Olah ( Bea ), 17. Ștefania Cătinean ( Stefi ), 19. Daiana Lazăr ( Didi ), 20. Corina Chiriac ( Cori ), 22. Larisa Farcaș ( Lary ), 30. Ioana Bota ( Ioana). Antrenor principal: Laureția Chira. Antrenor secund: Simona Cătinean.