Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

EURO 2016: Programul meciurilor de la Campionatul European

0 49

Cele 24 de echipe participante la turneul final al Campionatului European din Franța au fost împărțite în șase grupe a câte patru echipe.

Formatul de desfășurare a turneului final însumează 51 de meciuri, față de cele 31 ale campionatelor anterioare, perioada turneului fiind de 31 de zile.

Departajarea echipelor se va face după reguli bine stabilite. Dacă două sau mai multe echipe au același punctaj după ce toate meciurile din grupă s-au jucat, se vor aplica următoarele departajări:

1. Numărul mai mare de puncte obținute dintre echipele aflate la departajare;
2. Golaverajul superior dintre echipele aflate la departajare;
3. Numărul mai mare de goluri înscrise dintre echipele aflate la departajare. Dacă după primele trei criterii echipele sunt tot la egalitate, diferența se va face cu ajutorul meciurilor directe între echipele aflate la departajare.
4. Dacă și după acest criteriu echipele sunt tot la egalitate, se vor aplica criteriile 5-9;
5. Golaverajul superior din toate meciurile grupei;
6. Numărul mai mare de goluri din toate meciurile grupei.
7. Dacă doar două echipe se află la departajare și sunt la egalitate după primele șase criterii, dar și după ce s-au întâlnit în ultima etapă a grupei, se vor organiza lovituri de departajare (acest criteriu nu se aplică dacă mai mult de două echipe sunt la departajare).
8. Metoda fair play-ului (un punct pentru un singur cartonaș galben, trei puncte pentru un cartonaș roșu, ca și consecință a primirii a două cartonașe galbene, trei puncte pentru un cartonaș roșu direct, patru puncte pentru un cartonaș roșu direct, după ce jucătorul mai avea un cartonaș galben);
9. Poziția în clasamentul UEFA.

Cele mai bune patru echipe de pe locul trei sunt determinate după următoarele criterii:

1. Numărul mai mare de puncte obținute;
2. Golaverajul superior;
3. Numărul mai mare de goluri înscrise;
4. Metoda fair play-ului;
5. Poziția în clasamentul UEFA.

Componența Grupelor:
Grupa A: Franța, România, Albania, Elveția
Grupa B: Anglia, Rusia, Țara Galilor, Slovacia
Grupa C: Germania, Ucraina, Polonia, Irlanda de Nord
Grupa D: Spania, Turcia, Cehia, Croația
Grupa E: Belgia, Italia, Irlanda, Suedia
Grupa F: Portugalia, Islanda, Austria, Ungaria

Meciurile de la turneul final:
Faza grupelor (toate orele sunt locale, ale Franței)

Grupa A
10 iunie 2016 (ora 22.00) Franța — România (Stade de France, Saint-Denis)
11 iunie 2016 (ora 16.00) Albania — Elveția (Stade Félix-Bollaert, Lens)
15 iunie 2016 (ora 19.00) România — Elveția (Parc des Princes, Paris)
15 iunie 2016 (ora 22.00) Franța — Albania (Stade Vélodrome, Marseille)
19 iunie 2016 (ora 22.00) România — Albania (Stade des Lumieres, Lyon)
19 iunie 2016 (ora 22.00) Elveția — Franța (Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq)

Grupa B
11 iunie 2016 (ora 19.00) Țara Galilor — Slovacia (Matmut Atlantique, Bordeaux)
11 iunie 2016 (ora 22.00) Anglia — Rusia (Stade Vélodrome, Marseille)
15 iunie 2016 (ora 16.00) Rusia — Slovacia (Stade Pierre-Mauroy, Lille)
16 iunie 2016 (ora 16.00) Anglia — Țara Galilor (Stade Bollaert-Delelis, Lens)
20 iunie 2016 (ora 22.00) Rusia — Țara Galilor (Stadium Municipal, Toulouse)
20 iunie 2016 (ora 22.00) Slovacia — Anglia (Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne)

Grupa C
12 iunie 2016 (ora 19.00) Polonia — Irlanda de Nord (Allianz Riviera, Nice)
12 iunie 2016 (ora 22.00) Germania — Ucraina (Stade Pierre-Mauroy, Lille)
16 iunie 2016 (ora 19.00) Ucraina — Irlanda de Nord (Stade des Lumieres, Lyon)
16 iunie 2016 (ora 22.00) Germania — Polonia (Stade de France, Saint-Denis)
21 iunie 2016 (ora 19.00) Ucraina — Polonia (Stade Vélodrome, Marseille)
21 iunie 2016 (ora 19.00) Irlanda de Nord — Germania (Parc des Princes, Paris)

Grupa D
12 iunie 2016 (ora 16.00) Turcia — Croația (Parc des Princes, Paris)
13 iunie 2016 (ora 16.00) Spania — Cehia (Stadium Municipal, Toulouse)
17 iunie 2016 (ora 19.00) Cehia — Croația (Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne)
17 iunie 2016 (ora 22.00) Spania — Turcia (Allianz Riviera, Nice)
21 iunie 2016 (ora 22.00) Cehia — Turcia (Stade Bollaert-Delelis, Lens)
21 iunie 2016 (ora 22.00) Croația — Spania (Nouveau Stade de Bordeaux, Bordeaux)

Grupa E
13 iunie 2016 (ora 19.00) Irlanda — Suedia (Stade de France, Saint-Denis)
13 iunie 2016 (ora 22.00) Belgia — Italia (Stade des Lumieres, Lyon)
17 iunie 2016 (ora 16.00) Italia — Suedia (Stadium Municipal, Toulouse)
18 iunie 2016 (ora 16.00) Belgia — Irlanda (Matmut Atlantique, Bordeaux)
22 iunie 2016 (ora 22.00) Italia — Irlanda (Stade Pierre-Mauroy, Lille)
22 iunie 2016 (ora 22.00) Suedia — Belgia (Allianz Riviera, Nice)

Grupa F
14 iunie 2016 (ora 19.00) Austria — Ungaria (Matmut Atlantique, Bordeaux)
14 iunie 2016 (ora 22.00) Portugalia — Islanda (Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne)
18 iunie 2016 (ora 19.00) Islanda — Ungaria (Stade Vélodrome, Marseille)
18 iunie 2016 (ora 22.00) Portugalia — Austria (Parc des Princes, Paris)
22 iunie 2016 (ora 19.00) Islanda — Austria (Stade de France, Saint-Denis)
22 iunie 2016 (ora 19.00) Ungaria — Portugalia (Stade des Lumieres, Lyon)

Faza eliminatorie

Optimi de finală
25 iunie 2016 (ora 15.00) Locul doi Grupa A — Locul doi Grupa C (Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne) Meciul 37
25 iunie 2016 (ora 18.00) Câștigătoarea Grupei B — Locul trei Grupa A / C / D (Parc des Princes, Paris) Meciul 38
25 iunie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Grupei D — Locul trei Grupa B / E / F (Stade Félix-Bollaert, Lens) Meciul 39
26 iunie 2016 (ora 15.00) Câștigătoarea Grupei A — Locul trei Grupa C / D / E (Stade des Lumieres, Lyon) Meciul 40
26 June 2016 (ora 18.00) Câștigătoarea Grupei C — Locul trei Grupa A / B / F (Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq) Meciul 41
26 iunie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Grupei F — Locul doi Grupa E (Stadium Municipal, Toulouse) Meciul 42
27 iunie 2016 (ora 18.00) Câștigătoarea Grupei E — Locul doi Grupa D (Stade de France, Saint-Denis) Meciul 43
27 iunie 2016 (ora 21.00) Locul doi Grupa B — Locul doi Grupa F (Allianz Riviera, Nice) Meciul 44

Sferturi de finală
30 iunie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Meciului 37 — Câștigătoarea Meciului 39 (Stade Vélodrome, Marseille) Meciul 45
1 iulie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Meciului 38 — Câștigătoarea Meciului 42 (Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq) Meciul 46
2 iulie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Meciului 41 — Câștigătoarea Meciului 43 (Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux) Meciul 47
3 iulie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Meciului 40 — Câștigătoarea Meciului 44 (Stade de France, Saint-Denis) Meciul 48

Semifinale
6 iulie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Meciului 45 — Câștigătoarea Meciului 46 (Stade des Lumieres, Lyon) Meciul 49
7 iulie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Meciului 47 — Câștigătoarea Meciului 48 (Stade Vélodrome, Marseille) Meciul 50

Finala
10 iulie 2016 (ora 21.00) Câștigătoarea Meciului 49 — Câștigătoarea Meciului 50 (Stade de France, Saint-Denis) Meciul 51

Primește notificări în timp real pe dispozitivul tău, abonează-te acum.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More