FC Unirea Dej a câștigat cu 3-0 la masa verde meciul cu Gloria Progresul – FOTO/VIDEO

0 50

someseanul-FC Unirea Dej 2015

Debut neașteptat de bun de retur pentru FC unirea Dej în seria a 5-a din Liga a III-a. Dejenii au câștigat cu 3-0, la masa verde, meciul din etapa a 14-a, pentru că adversarii de la Gloria Progresul nu s-au prezentat la meci.

Potrivit conducerii clubului dejean, cei de la Gloria Progresul au comunicat către Departamentul de Competiții al Federației Române de Fotbal o adresă prin care anunțau ”intenția de a retrage din campionat echipa”, adresă trimisă pe email în această dimineață și către oficialii Unirii Dej.

someseanul-adresa frf retragere gloria progresul bistrita

Asta nu înseamnă că echipa din Bistrița chiar s-a retras din campionat, astfel că meciul a rămas programat, așa cum fusese stabilit inițial.

La ora programată pentru startul partidei, jucătorii Unirii Dej și cei trei arbitri s-au prezentat pe teren și au așteptat, conform regulamentului, 15 minute. Însă cum oaspeții acestei partide nici nu au făcut deplasarea la Dej azi, arbitrul central a fluierat finalul ”meciului” după un sfert de oră în care dejenii au bătut mingea la trecerea timpului.

Unirea Dej a organizat meciul de azi așa cum cere regulamentul, la stadionul din Dej fiind prezenți azi atât o ambulanță cu medic și un echipaj de pompieri, cât și jandarmi sau polițiști locali.

Fluierul de final al partidei nejucate azi a consfințit pentru dejeni și prima victorie din acest an, chiar dacă este vorba despre una obținută la masa verde, astfel că Unirea și-a atins obiectivul.

Cu a doua victorie în buzunar din acest sezon, Unirea Dej se deplasează în etapa viitoare în Bihor, pentru meciul cu CSC Sânmartin, ocupanta locului 4 în clasament.