FC Unirea Dej a fost zdrobită în deplasare la Oradea

0 27

Seria de rezultate negative ale echipei de fotbal Unirea Dej a continuat sâmbătă în deplasare la Oradea, în fața unei echipe pretendente la promovare.

Luceafărul Oradea s-a impus cu un categoric 5-0, la capătul unui meci în care dejenii n-au prea contat în joc, frâiele partidei fiind preluate încă din primele minute de gazde.

Luceafărul a deschis scorul în minutul 13, unul cu ghinion pentru dejeni, Balea învingându-l pe Szekely cu un șut din interiorul careului la colțul lung.

Până la pauză, ambele echipe au încercat în câteva rânduri poarta adversă, dar scorul nu a suferit modificări, însă la reluarea meciului orădenii au făcut ce-au vrut pe teren. Au început chiar după fluierul de start al reprizei a doua, când Cigan a majorat avantajul Luceafărului la 2-0.

Modan s-a dezlănțuit apoi la poarta Unirii. Mai întâi a înscris pentru 3-0 în minutul 54, fiind apoi autorul pasei decisive pentru golul de 4-0 marcat de Mihuța 10 minute mai târziu, pentru ca același Modan să stabilească scorul final în minutul 72.

5-0 pentru Luceafărul, care obține astfel cea mai concludentă victorie din acest sezon, în timp ce Unirea Dej se afundă tot mai mult în clasament.

Luceafărul: Goia – Fl. Drăgan, Ciuciu, Bactăr, Jude – Balea, G. Ghilea, Balla (83 I. Ban), Cr. Cigan (68 Zs. Lukacs) – Mihuţa, Modan (79 P. Chiş-Toie). Antrenor: Zsolt Muzsnay

Unirea: Szekely – V. Pop, Podină, Kovacs, Plăian, Bota (86 A. Blaj), Nalaţi, Rogozan (88 Băieşu), Fl. Alexandru, C. Itu (70 Al. Papp), Bălţoi (46 P. Bogdan). Antrenor: Alpar Meszaros

Arbitri: Andrei Vladimir Nagy – Florin Potora (ambii din Aiud) şi Marian Alin Botaş (Timişoara).

FOTBAL – LIGA 3 – SERIA 5 Rezultate înregistrate în etapa a XI-a:

CS Oşorhei – FC Zalău 1-0 (0-0). Ad. Petricău 54
Sănătatea Cluj – AFC Odorheiu Secuiesc 1-0 (0-0). Fl. Dan 89 penalty
Miercurea Ciuc – ASCF Comuna Recea 3-2 (2-2). Pataki 1, Majzik 4, Gyorgy 60 / David 20, Chinde 43
Luceafărul Oradea – Unirea Dej 5-0 (1-0). Balea 13, Cr. Cigan 46, Modan 54 şi 72, Mihuţa 64
Luceafărul Bălan – Unirea Jucu 0-3 (0-1). Koti 41, Maxim 72, Gavrilescu 77
CS Iernut – Avântul Reghin 1-0
CSM Sighet – Industria Galda de Jos 1-1 (0-1). Novoszelenski 85 / Cernea 29