FC Unirea Dej, învinsă pe teren propriu de liderul clasamentului – FOTO/VIDEO

0 44

Stadionul Municipal Dej a găzduit marți după-amiaza meciul de Liga a III-a dintre FC Unirea Dej și FC Hermannstadt, în cadrul etapei intermediare cu numărul 21 din seria a V-a.

Dejenii au făcut cu greu față liderului clasamentului din seria a V-a, reușind totuși ”performanța” de a primi doar un singur gol pe parcursul celor 90 de minute de joc.

Echipa antrenată de Gică Barbu a avut în prima repriză doar două momente când a reușit să treacă de jumătatea terenului spre poarta adversă, principalul scop al gazdelor părând a fi acela de a se apăra.

De cealaltă parte, FC Hermannstadt a controlat ostilitățile, a ținut mereu jocul în apropierea porții gazdelor și și-a creat numeroase oportunități de a înscrie. Singurul gol al meciului a fost marcat cu doar câteva minute înainte de pauză, când Crișan a trimis mingea cu capul în poarta apărată de Szekely.

De parcă n-ar fi primit gol în prima repriză, dejenii au fost la fel de defensivi și în a doua jumătate a meciului, când tot oaspeții au fost cei care au dictat ritmul jocului. Chiar dacă poarta lui Szekely a mai fost amenințată în câteva rânduri, prin șuturile periculoase ale sibienilor, tabela de scor a rămas cea stabilită la pauza meciului, astfel că partida s-a încheiat cu 1-0 în favoarea liderului clasamentului.

FC Unirea Dej: 27. Szekely, 19. Podină, 6. Kovacs (cpt.), 5. Kereki, 3. Plăian, 10. Ferhaoui, 8. Itu, 15. Nalați, 18. F. Blaj, 26. A. Blaj, 9. Suciu. Rezerve: 24. Iura, 94. Obreja, 21. Kocsis, 11. Papp, 93. Sabo, 7. Bogdan, 20. Alexandru. Antrenor: Gheorghe Barbu.

AFC Hermannstadt: 1. Moldovan, 32. Străulea, 6. Pîrvulescu, 27. Crișan, 17. Tătar (cpt.), 15. Piko, 23. Necșulescu, 19. Monea, 7. Petrescu, 10. Neacșa, 9. Cîrstean. Rezerve: 22. Voicilă, 13. Medeșan, 5. Dâlbea, 18. Chifu, 4. Oiță, 25. Cristiu, 14. Fotescu. Antrenor: Ioan Gavrilă.