FC Unirea Dej, la a doua victorie a sezonului în Liga a III-a

0 62

FC Unirea Dej a obținut sâmbătă, pe teren propriu, a doua victorie din acest sezon al Ligii a III-a, învingând-o pe CS Iernut, în etapa a șasea din seria a V-a, cu 4-1.

De nici o jumătate de oră de joc n-au avut nevoie elevii lui Alpar Meszaros pentru a-și intra în ritm și a deschide scorul, Ferhaoui modificând pentru prima dată tabela în minutul 25. Doar patru minute mai târziu unirea Dej și-a dublat avantajul pe tabelă, de această dată Dan Blaj fiind cel care l-a învins pe portarul oaspeților cu un voleu bine plasat.

Jocul bun al dejenilor din prima repriză a continuat, iar spre finalul primei reprize Unirea se putea distanța la 3-0, însă șutul lui Bote a lovit bara transversală a porții Iernutului.

Pauza meciului nu a venit fără să fie marcat un al treilea gol, de această dată autorii fiind oaspeții. Mircea Ungur a primit o pasă ideală în careul Unirii, după o gafă a portarului gazdelor, și a redus din diferență, scorul la pauză fiind 2-1 în favoarea Unirii.

Echipa dejeană a rămas la cârma jocului și după pauza meciului, iar în minutul 60 Bote a obținut o lovitură de pedeapsă după ce a fost faultat în careul advers. Ferhaoui a executat lovitura de la 11 metri în stânga jos, astfel că din minutul 62 Unirea conducea cu 3-1.

Ultimul gol al meciului i-a aparținut lui Paul Bogdan, în minutul 71, acesta fiind servit perfect din lovitura liberă executată de Nalați, pentru a devia apoi mingea în plasa porții oaspeților.

Unirea Dej se impune astfel cu 4-1 și așteaptă meciul de săptămâna viitoare, din etapa cu numărul 7, în deplasare cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia.