FC Unirea Dej urcă în clasament după victoria cu Avântul Reghin – VIDEO

0 46

Pe o vreme rece și ploioasă, nu chiar potrivită pentru fotbal, Unirea Dej a reușit să se impună în fața celor de la Avântul Reghin în meciul din cadrul etapei a XII-a din Liga a III-a.

Terenul a fost unul greoi pentru ambele echipe, însă dejenii au avut avantajul că au jucat acasă, deci cunoșteau bine starea gazonului, astfel că au profitat din plin de acest aspect și au împins jocul tot mai mult spre poarta adversă. Însă tabela nu a suferit modificări până la pauza meciului, deși Unirea a avut o mare ocazie de a deschide scorul la jumătatea primei reprize prin Florin Blaj.

Deschiderea de scor a venit însă la câteva minute de la startul reprizei secunde, în urma unui corner executat de Giurgean. Kovacs s-a înălțat frumos în careul mic al oaspeților și a trimis mingea cu capul în plasă pentru 1-0. Echipa din Reghin a avut două șanse mari să revină pe tabelă, însă a ratat incredibil șansa egalării, o dată mingea lovind chiar și bara porții dejene.

Spre finalul meciului, Ferhaoui a mai avut o șansă de înscrie pentru gazde, dar nu a fructificat o fază frumoasă de contraatac a dejenilor, în timp ce echipa adversă a atacat cu toate forțele, dar fără să se mai apropie amenințător de poarta Unirii, astfel că meciul s-a încheiat cu victoria de partea dejenilor, care mai câștigă așadar două locuri în clasament, până pe poziția 7.